REKLAMA

850-lecie ingresu bł. Bogumiła z udziałem uniejowskiego proboszcza

10:58, 07.12.2017 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Fot. J. Andrzejewski www.archidiecezja.pl

3 grudnia 2017 roku w katedrze gnieźnieńskiej odbyły się uroczystości z okazji 850-lecia ingresu bł. Bogumiła – arcybiskupa, pustelnika i jednego z patronów archidiecezji gnieźnieńskiej. Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp. Wojciech Polak, a postać arcybiskupa pustelnika przybliżył uczestnikom uroczystości prepozyt Kapituły Uniejowskiej, proboszcz uniejowskiej parafii - ks. infułat Andrzej Ziemieśkiewicz .

Relację można zobaczyć na filmie, który zamieściła na swojej stronie archidiecezja gnieźnieńska, a wystąpienie ks. Ziemieśkiewicza, w którym mówi o bł. Bogumile, relikwiach i Uniejowie, rozpoczyna się w 8. minucie filmu. 
 

video: youtube, Archidiecezja Gnieźnieńska,  P. Kujawski

W Mszy św. uczestniczyli wierni z parafii mających za patrona bł. Bogumiła, m.in. z Gniezna i Poznania, kanonicy Kapituły Prymasowskiej i Kapituł Kolegiackich w Uniejowie, Kapituł Kolegiackich w Chodzieży i Kruszwicy, a także przedstawiciele władz, delegacje z miast związanych z bł. Bogumiłem – Uniejowa, Dobrowa i Koła, bracia Towarzystwa św. Wojciecha oraz wspólnota Lednica 2000, która również aktywnie propaguje kult arcybiskupa-pustelnika. Obecny był także emerytowany metropolita gnieźnieński abp senior Henryk Muszyński. Bł. Bogumił urodził się w Koźminie, był proboszczem w Dobrowie i arcybiskupem gnieźnieńskim. Zachowało się niewiele informacji źródłowych na jego temat. Większość przekazów to ludowe podania przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiadomo, że dzieciństwo Bogumiła przypadło na lata, gdy arcybiskupem gnieźnieńskim był spokrewniony z nim Jan (XII w.) Wychował się i edukował w Koźminie razem z bratem Boguchwałem. Po ukończeniu szkoły katedralnej w Gnieźnie rozpoczął studia w szkole katedralnej w Paryżu. Po śmierci abp. Jana Kapituła Katedralna jednogłośnie obrała Bogumiła arcybiskupem gnieźnieńskim. Już wówczas miał skłonność i potrzebę życia kontemplacyjnego. Po przyjętej przez papieża rezygnacji z urzędu osiadł w pustelni w Dobrowie. Zmarł w czerwcu 1182 roku o opinii świętości. Wobec rozszerzającego się kultu abp Pełka podjął starania w Rzymie o uzyskanie pozwolenia papieża Grzegorza X na zaliczenie arcybiskupa pustelnika w poczet świętych. 29 stycznia 1669 roku wszystkie relikwie Bogumiła zostały uroczyście przeniesione do kolegiaty uniejowskiej i umieszczone w sarkofagu, gdzie spoczywają do dziś. info: Parafia pw. Św. Floriana w Uniejowie, www.archidiecezja.pl (B. Kruszyk KAI, Fot. J. Andrzejewski).

(M.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone | 2017