Zamknij

Drewniana droga pod ziemią, czyli co archeolog może znaleźć w Uniejowie

14:43, 08.10.2018 M.K Aktualizacja: 09:41, 13.05.2020
Skomentuj Źródło:  http://archtech.pl Źródło: http://archtech.pl

Uniejów i Spycimierz odwiedził po raz kolejny łódzki archeolog Radosław Herman, który spotkał się z uczniami z tych miejscowości. Podczas spotkań z archeologiem można było dowiedzieć się m.in., że to właśnie Spycimierz jest jedną z najstarszych miejscowości w okolicy oraz o drewnianej drodze ze Spycimierza do Uniejowa, której elementy nadal zachowały się kilka metrów pod ziemią.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej ze Spycimierza, które odwiedził archeolog, miały szansę obejrzeć przyniesione eksponaty – zarówno oryginalne zabytki odnalezione podczas prac archeologicznych, jak i specjalne repliki. Wśród nich były gliniany dzban, ostrogi czy replika szabli użytych w filmach, które realizowała łódzka filmówka. Dzięki przygotowanej przez Radosława Hermana lekcji w terenie dzieciaki miały również okazję spróbować poszukiwania skarbów przy użyciu wykrywaczy metali.


Na zdjęciu spotkanie z uczniami w Szkole Podstawowej w Spycimierzu.

,,Ja i Wojtek Dudak od 2006 roku prowadziliśmy badania naukowe m.in. w Uniejowie, Spycimierzu. Czujemy się częścią tej społeczności, więc jestem trochę takim „uniejowskim archeologiem”. Bardzo chętnie dzielę się zdobytymi informacjami i wynikami badań, dlatego czasami organizuję spotkania lub warsztaty, w których mogą uczestniczyć dorośli i dzieci. Niestety nie ma tutaj jeszcze ekspozycji, która ilustrowałaby historię Uniejowa czy Spycimierza, a jest ona niezwykle barwna" - mówi Radosław Herman.


Zdjęcie wykonane podczas prac archeologicznych. źródło: więcej informacji znaleźć można na stronie http://archtech.pl

Marzeniem łódzkiego archeologa jest stworzenie przy zamku w Uniejowie muzeum, w którym znalazłyby się przedmioty odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych w Uniejowie.

,,Znalezione przez nas zabytki pochodzą z zamku, są znalezione w Uniejowie, więc dlaczego to miałoby jechać do Łodzi np. do magazynów muzealnych, lepiej żeby było tutaj i cieszyło turystów" -dodaje Herman.

W planach Radosława Hermana jest uruchomienie Akademii Archeologii, instytucji popularyzującej naukę w połączeniu z rozrywką, gdzie dzieci i dorośli mogliby na własnej skórze przekonać się czym jest archeologia. Turyści mieliby szansę sami przeistoczyć się w archeologów i poszukiwać zabytków. Jak zdradza nam Radosław Herman, również Uniejów wchodzi w grę, jako miejsce, w którym mógłby powstać unikatowy park archeologiczny.

BISKUP UKRYŁ SIĘ NA PODDASZU KOŚCIOŁA W SPYCIMIERZU


,,Staramy się, żeby spotkanie z nami, to nie była nudna prelekcja, a zabawa z historią, uruchomienie wyobraźni, przeżycie przygody. Chcemy przybliżyć jak wygląda zawód archeologa, ale również pokazać rzeczy związane z miejscem, w którym jesteśmy. Zwrócić uwagę jak stara jest miejscowość, jakie ma ciekawe zabytki czy sensacyjne historie, jak np. ukrycie się na poddaszu kościoła arcybiskupa Marcina, podczas gdy Spycimierz został najechany w XII wieku przez Pomorzan, albo uwięzienie na zamku uniejowskim słynnego rzeźbiarza i architekta Hansa Branda., który tu musiał ukończyć grobowiec św. Wojciecha, zamówiony przez arcybiskupa do katedry gnieźnieńskiej. Tego typu fakty chcemy pokazać, żeby ludzie zobaczyli, że prawdziwa historia bywa ciekawsza od zmyślonych scenariuszy filmowych, a jej poznawanie może przypominać podróż wehikułem czasu w przeszłość, a czasem także rozwiązywanie zagadek detektywistycznych" - mówił o spotkaniach z uczniami archeolog.


Na zdj. relikty mostu zamkowego. Źródło: http://archtech.pl

UNIEJÓW PEŁEN ZABYTKÓW UKRYTYCH POD ZIEMIĄ?

Wśród tysięcy zabytków odkrytych podczas badań archeologicznych w Uniejowie znajdują się np. monety. Wśród nich jest np. bardzo ciekawa moneta z XIV wieku, z okresu kiedy zamek w Uniejowie był budowany, czyli czeska moneta – srebrny grosz praski. Podczas badań znaleziono także unikatowy element zdobień – czternastowiecznej kamieniarki – rzeźbioną w kamieniu głowę króla, która mogła stanowić element okna lub portalu. Podczas badań na zamku pozyskano wiele nowych informacji, które pozwalają na nowo napisać historię warowni arcybiskupiej. Znajdą się one w książce o zamku uniejwskim, przygotowywanej przez Radosława Hermana i Wojciecha Dudaka.

DREWNIANA DROGA POD ZIEMIĄ I SPYCIMIERZ W KRONICE GALLA ANONIMA
Prace archeologiczne, w których uczestniczył Herman to nie tylko prace przy Zamku w Uniejowie, ale również w Spycimierzu. Odkryto podczas nich ślady osady z okresu opisanego w Kronice Galla Anonima. Warto dodać, że prowadzone od lat 50-tych badania archeologiczne w Spycimierzu przyniosły już wiele ważnych informacji i odkryć, m.in. dotyczących grodu kasztelańskiego. Archeolodzy odkryli także fragmenty drewnianej drogi prowadzącej ku przeprawie przez Wartę, leżącej na jednym z najważniejszych traktów handlowych Wielkopolski. Droga ta prowadziła przez błonia nadrzeczne, a jej dobrze zachowane pozostałości leżą na dwóch-trzech metrach pod powierzchnią ziemi.


Swoją przygodę z archeologią Radosław Herman zaczął od podręcznika historii, który otrzymał w czwartej klasie podstawówki. Od tamtej pory jego życie związane jest z historią i pracami archeologicznymi, które jako zawodowy archeolog prowadzi już 20 lat.



Radosław Herman – archeolog z Łodzi, jest współwłaścicielem firmy archeologicznej Arch-Tech i prezesem stowarzyszenia Alchemia Czasu. Od kilkunastu lat angażuje się w popularyzację historii Uniejowa. Wraz z zespołem ARCH-TECH nominowany do tytułu „Popularyzatora Nauki 2016” i finalistą  XII edycji plebiscytu serwisu Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego. Zespół ARCH-TECH był jedynym wyróżnionym podmiotem nie związanym z instytucjami państwowymi.

W trakcie wizyty w Uniejowie miał okazję przybliżyć swoją pracę oraz ciekawe historie związane z okolicami uczniom szkół z Uniejowa oraz Zygier.


Źródło: https://www.facebook.com/alchemiaczasu/

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%