Zamknij

Kto przyjeżdża do uniejowskiego sanatorium

09:00, 09.08.2017 M.K
Skomentuj

Uzdrowisko Uniejów Park to powstały w 2011 roku, jedyny jak dotąd obiekt sanatoryjny i uzdrowiskowy w Uniejowie. Od tego czasu ośrodek zdobył renomę jako specjalizujący się w rehabilitacji, jednak odwiedzają go nie tylko goście kierowani przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale także kuracjusze, którzy chcą wypocząć i zadbać o swoje zdrowie.

Obecnie Uzdrowisko Uniejów Park  zatrudnia 56 osób, z czego dużą część stanowi wykwalifikowany personel medyczny. Rocznie rehabilituje się tutaj około dwóch tysięcy pacjentów, z czego ponad tysiąc jest kierowanych przez ZUS, około 236 z NFZ, resztę stanowią goście, którzy sami płacą za swój pobyt i zabiegi. Do dyspozycji gości jest 109 łóżek, z czego 75 jest zarezerwowanych dla turnusów finansowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uniejowskie Uzdrowisko posiada również własną linię kosmetyków ”Uzdrowisko Uniejów Park”, w której znajdują się kremy, szampon i balsam do ciała.

O tym, jakim gościom pomaga się w Uzdrowisku rozmawiamy z Pawłem Czarneckim – kierownikiem Uzdrowiska Uniejów Park, który zarządza ośrodkiem od stycznia 2013 roku.

Jesteście Państwo aktualnie jedynym ośrodkiem leczniczym, popularnie nazywanym sanatorium, który działa w uzdrowisku termalnym Uniejów. W czym się Państwo specjalizujecie?

Jesteśmy jedynym obiektem sanatoryjnym na terenie województwa łódzkiego i jedynym w uzdrowisku termalnym w Polsce.  Nad pacjentami w naszym ośrodku czuwa cały sztab specjalistów. Mamy lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej, ortopedów, internistę, balneoklimatologa - który opiekuje się pacjentami z NFZ, dietetyka oraz cały sztab fizjoterapeutów i pielęgniarek. Od 2013 roku specjalizujemy się w rehabilitacji schorzeń narządu ruchu.

Do Państwa uzdrowiska przyjeżdżają pacjenci z całej Polski, którzy są tutaj kierowani przez ZUS. Dla kuracjuszy z jakimi schorzeniami najczęściej organizowane są turnusy?

Naszymi pacjentami są trzy grupy gości. Pierwsza to goście z ZUS, którzy przyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne w ramach prewencji rentowej. Są to ludzie czynni zawodowo, którzy ulegli różnego rodzaju wypadkom, są po operacjach, ale także osoby będące na rentach lub świadczeniach rehabilitacyjnych bądź takie, które pracują i przyjeżdżają na 24-dniowy turnus, żeby podreperować swoje zdrowie.

Drugą grupą są pacjenci, którzy przyjeżdżają na lecznictwo uzdrowiskowe i są kierowani przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To tak popularnie nazywane „sanatoria” trwające 21 dni.

Trzecią grupą gości, którzy przybywają do nas po zdrowie są pacjenci, którzy przyjeżdżają na turnusy pełnopłatne. Takie pobyty zaczynają się w naszym uzdrowisku już od tygodnia.  Tygodniowe pakiety są przygotowane pod kątem relaksu i wypoczynku. Tacy goście często przyjeżdżają do naszego uzdrowiska, żeby naładować baterie. Pakiety rehabilitacyjne zaczynają się od dwóch tygodni. Przyjeżdżają do nas głównie osoby z całej Polski, ale mamy też stałych klientów, którzy przyjeżdżają na turnusy z Niemiec. Pacjenci z NFZ przyjeżdżają z 6 województw.

W Instytucie realizowaliście   polsko – szwajcarski projekt "Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce". Na czym polega ten projekt i jak udało się go wprowadzić w Uniejowie?

Tak, był to projekt, który realizowaliśmy w 2013 roku ze środków szwajcarskich. Brali w nim udział mieszkańcy gminy Uniejów oraz powiatu poddębickiego. Współpracowaliśmy przy tym projekcie z Instytutem Żywienia i Żywności z Warszawy. Dzięki uprzejmości burmistrza Uniejowa ten program został przedłużony o kolejne 12 tygodni.  Również początkiem roku 2017 kontynuowaliśmy program w ramach organizacji Grup Wsparcia dla byłych pacjentów projekt "Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce redukcji masy ciała.

Czy w Waszym ośrodku woda geotermalna również jest wykorzystywana do  zabiegów i terapii?

Tak, bardzo wiele zabiegów rehabilitacyjnych jest wykonywanych z wykorzystaniem uniejowskiej wody. To, co przyciąga naszych gości i sprawia, że wracają, to jest właśnie wykorzystanie w rehabilitacji i zabiegach wody geotermalnej. Stosujemy ją do kąpieli, natrysków, zabiegów wirowych oraz inhalacji. Nasi goście podkreślają również, że miejsce w jakim położony jest nasz obiekt, czyli na terenie 35-hektarowego parku, w sąsiedztwie zamku oraz spokój to niewątpliwe walory naszej oferty.

Waszymi gośćmi są głównie osoby z zewnątrz, które przyjeżdżają do Uniejowa. Czy macie jakieś specjalne oferty dla mieszkańców? Czy udaje się ściągnąć osoby z okolicy?

Od dwóch lat realizowaliśmy projekt finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. W 2015 i 2016 roku braliśmy udział w programie kierowanym do mieszkańców województwa łódzkiego.  W ramach programu dorośli mieszkańcy przychodzili do naszego uzdrowiska, nasi lekarze ordynowali im zabiegi, które mieli wykonywane przez dwa tygodnie. Mogli wtedy skorzystać z pięciu zabiegów dziennie. Współpraca z urzędem marszałkowskim pozwoliła dotrzeć mieszkańcom do lekarzy specjalistów oraz do rehabilitacji. Od sierpnia 2017 realizujemy kolejną edycję tego programu pn. „Program zwiększenia dostępności świadczeń z zakresu rehabilitacji wśród mieszkańców województwa łódzkiego. Nasze uzdrowisko współpracuje także z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Uniejowie, z którym zrealizowaliśmy już kilka projektów.

Macie Państwo jeszcze inne ośrodki na terenie Polski. Jak wypada na ich tle Uniejów?

Uzdrowisko Uniejów  Park jest jednym z trzech obiektów grupy spółek Instytutu Zdrowia Człowieka. Jesteśmy na południu Polski w województwie małopolskim,  Muszynie i Wysowej Zdroju.  Uniejów  Park jest najmłodszym dzieckiem IZC i na rynku funkcjonujemy od 2011 roku. Od stycznia 2013 roku specjalizujemy się w rehabilitacji schorzeń narządu ruchu.W 2012 roku realizowaliśmy kontrakt z ZUS w dziedzinie psychosomatyki, mieliśmy turnusy organizowane w ramach prewencji rentowej. Pacjenci odbywali 24-dniowe turnusy, podczas których poddani byli specjalistycznej opiece lekarzy psychiatrów i psychologów. Natomiast od stycznia 2013 roku specjalizujemy się już tylko pod kątem rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami narządów ruchu.

Obecnie prowadzimy warsztaty dietetyczne pod nazwą „Promowanie inicjatyw dotyczących prawidłowego żywienia i podejmowania aktywności fizycznej wśród służb mundurowych” w ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To kolejny duży program, który odbywa się w naszym Uzdrowisku, z wykorzystaniem doświadczenia naszych specjalistów. Muszę tutaj pochwalić cały nasz personel, który świetnie współpracuje.

Dziękuję za rozmowę.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%