REKLAMA

Uniejów - "to bardzo ważne miejsce na mapie regionu"

07:46, 10.08.2017 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Marszałek Stępień podczas wizyty w UM w Uniejowie

Panie Marszałku, przywiózł Pan ostatnio trzy umowy o dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Łódzkiego, które zostały przyznane w ramach wniosków złożonych przez Gminę Uniejów i PGK Termy Uniejów sp. z o.o. To kolejne już wnioski składane przez Uniejów. Jak wypadamy na tle innych gmin w województwie?

Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego: - Gmina Uniejów zawsze była bardzo aktywna w pozyskiwaniu dofinansowania, zwłaszcza pieniędzy unijnych. A przypomnę, że wsparcie działań wodno-kanalizacyjnych pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czyli funduszy z UE. Blisko cztery miliony złotych pozyskanych na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy, rozbudowę stacji uzdatniania wody w Woli Przedmiejskiej i oczyszczalni ścieków w Spycimierzu, to duży sukces świadczący o dobrze przygotowanych wnioskach i aktywności pracowników Urzędu Miasta i Gminy oraz spółki Termy Uniejów. Gmina w zasadzie co roku dostaje też wsparcie na budowę tzw. dróg dojazdowych do pól. To ważne pieniądze głównie dla małych miejscowości na terenie gminy. Przyznam, że z przyjemnością wspiera się gminy, które tak efektywnie wydają środki na infrastrukturę.

Jaką rolę odgrywa według Pana oceny Uniejów w Strategii Rozwoju Województwa?

To bardzo ważne miejsce na mapie regionu z uwagi na rozwój bazy turystycznej i niezwykle dynamiczny w ostatnich latach wzrost gospodarczy miasta i gminy. Wykorzystanie naturalnych źródeł geotermalnych i budowa znakomitego kompleksu basenowego oraz bazy hotelowej z ofertami wypoczynku SPA, dało miastu rzadko spotykany w centralnej Polsce status uzdrowiska. Połączenie tej oferty z typowo rolniczym charakterem okolicy dającym możliwość rozwoju agroturystyki, znakomita infrastruktura transportowa – to wszystko stawia Uniejów wśród najdynamiczniej i najlepiej rozwijających się subregionów województwa. Nie sposób nie zauważyć tego w Strategii Województwa Łódzkiego. Baza turystyczna tego miejsca będzie z pewnością wzmacniana w dalszym ciągu i będziemy na nią stawiać promując region.

- Ponad 300 propozycji zadań złożyli mieszkańcy województwa łódzkiego w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego. Jak ocenia Pan zgłoszone pomysły? Na co mieszkańcy chcą wydawać wspólne pieniądze?

Przede wszystkim cieszę się z aktywności mieszkańców regionu. Przypomnę, że jest to najlepszy wynik z ogłaszanych dotychczas przez regiony w Polsce wojewódzkich budżetów obywatelskich. Tak duża liczba ofert daje nam bogactwo wyboru najlepszych propozycji. A subregion zachodni, do którego należy Uniejów był najbardziej aktywny. Jego mieszkańcy zgłosili propozycje 81 działań wartych w sumie ponad 13 mln zł. Wśród nich znalazło się wiele wniosków dotyczących poprawy bezpieczeństwa na drogach, budowy siłowni na świeżym powietrzu, organizacji zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz imprez kulturalnych i okolicznościowych. Mieszańcy kilku miast myślą też już o mistrzostwach świata w piłce nożnej w przyszłym roku i chcieliby u siebie zorganizować strefę kibica, jest też sporo propozycji imprez i warsztatów kulinarnych. Z ciekawych propozycji, które mnie zaskoczyły w tym subregionie, są: objazdowy teatr lalek czy latający dom kultury oraz budowa wielkiego garażu rowerowego dla prywatnych użytkowników. Teraz trwa ocena formalna i merytoryczna wniosków, bo przypomnę, że sfinansować możemy tylko te o charakterze regionalnym i wpisujące się w zakres zadań przewidzianych dla samorządu województwa. Przez cały październik trwać będzie natomiast głosowanie na najciekawsze propozycje, do wzięcia udziału w którym serdecznie zachęcam. Wyniki głosowania i zwycięskie projekty zostaną ogłoszone do końca listopada, a w przyszłym roku nastąpi ich realizacja.

W trakcie Pana pracy w Zarządzie Województwa Łódzkiego podkreślał Pan wielokrotnie duże znaczenie dobrego wykorzystania funduszy unijnych. Czy to nadal jeden z priorytetów polityki Zarządu Województwa?

Tak, to pozostaje naszym priorytetem, bo przypominam, że do wydania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego mamy w tym okresie programowania blisko 9 miliardów złotych. Dla porównania powiem, że budżet województwa, to ok. 800 mln zł. Unijne pieniądze są więc olbrzymim zastrzykiem gotówki, który trzeba dobrze wykorzystać, żeby odpowiednio wpłynąć na rozwój regionu. Niewykorzystanie odpowiednie tej szansy byłoby niewybaczalne. Na przykładzie Uniejowa najlepiej widać jednak, że dobrze wykorzystujemy te możliwości i chcielibyśmy tę dobrą passę kontynuować.

Dziękuję za rozmowę.

(M.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone | 2018