REKLAMA

TPU zaczyna prace nad kolejną monografią-potrzebne wsparcie

08:55, 11.08.2017 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
na zdj. Urszula Urbaniak-prezes TPU z pierwszą monografią Uniejowa wydaną w 1995 roku

Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa rozpoczyna prace nad monografią Uniejowa, która ma być przygotowana do druku do końca 2018 roku. To już druga monografia w dorobku towarzystwa, tym razem jednak będzie ona bardziej szczegółowa i zostanie wzbogacona o kalendarium wydarzeń po 1989 roku.

TPU w ramach Lokalnej Grupy Działania "PRYM" uzyskało dofinansowanie na opracowanie tekstu monografii pt. "Uniejów i region spycimiersko-uniejowski poprzez wieki" w kwocie 100 tysięcy złotych.  Pozostałe 20 tysięcy to środki własne. Kwota ta pozwoli na stworzenie opracowania oraz przygotowanie go do druku. 

"Po zakończeniu projektu przed TPU jest wielkie wyzwanie, tj. wydrukowanie monografii. Na ten cel będziemy zbierali darowizny, z których zostanie sfinansowany druk. Już teraz będziemy czynić starania o pozyskiwanie środków na ten cel, aby jak najszybciej móc ją wydać. Liczymy na to, zresztą jak przy wszystkich naszych publikacjach, że nie będziemy osamotnieni, że odezwą się darczyńcy i sponsorzy"- mówi Urszula Urbaniak - prezes towarzystwa.

W tym momencie pojawia się apel nie tylko o wsparcie finansowe wydawnictwa, ale również o pomoc w zbieraniu informacji, które wzbogacą treść monografii. Stąd prośba do mieszkańców, sołtysów z terenu gminy Uniejów, którzy proszeni są o przekazywanie do TPU materiałów i informacji o ważnych wydarzeniach z historii ich miejscowości. O wskazanie miejsc i faktów godnych upamiętnienia, wskazania wybitnych postaci pochodzących z tych stron. To unikatowa okazja do pochwalenia się w wydawnictwie dorobkiem poszczególnych 61 miejscowości, które mogą dodać swoją historię do monografii. 

 

na zdj. od lewej: Pierwsza monografia Uniejowa "Uniejów-dzieje miasta" wydana przez TPU i wydawnictwo Urzędu Miasta w Uniejowie "Uniejowskie strony".

W porównaniu z pierwszą monografią - ponad 500-stronnicową, którą wydało TPU "Uniejów - dzieje miasta", "Uniejów i region spycimiersko-uniejowski poprzez wieki" będzie miał ponad 800 stron. Połowa monografii będzie dotyczyła Uniejowa, 25% treści poświęcona zostanie Spycimierzowi, resztę publikacji wypełnią informacje o pozostałych 61 miejscowościach gminy. W formie naukowej zostaną opracowane dzieje do 1989 roku, pozostałe lata będą przedstawione w postaci kalendarium.

Na zapytanie ofertowe dotyczące opracowania tekstu monografii odpowiedziało jako jedyne Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Łodzi, które przygotowało już wcześniejszą monografię. Obowiązki redaktora powierzono prof. zw. dr hab.Janowi Szymczakowi, a skład autorski i redakcyjny liczyć będzie 10 osób. Wśród autorów jednego z rozdziałów znalazł się także uniejowianin - Tomasz Wójcik.

Prace nad opracowaniami tekstów oraz poszukiwania źródeł już rozpoczęto, informacje oraz fotografie będą pozyskiwane między innymi z archiwów państwowych i kościelnych, bibliotek oraz archiwów stowarzyszeń i instytucji kulturalno - oświatowych.

Udokumentowanie bogatej historii Uniejowa i okolic można wesprzeć dokonując wpłat z dopiskiem "Przedpłata na monografię" lub "Darowizna na monografię" na jedno z podanych poniżej kont bankowych:

22 9263 0000 0209 1734 2002 0104 Bank Spółdzielczy w Poddębicach O. w Uniejowie (konto specjalnie założone na cel wydania monografii)

lub na konto TPU: 34 9263 0000 2009 1734 2002 0001.

 

(M.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone | 2018