Zamknij
REKLAMA

Nowelizacja prawa hazardowego wprowadziła wiele zmian. Legalni bukmacherzy tylko zyskują

10:31, 25.04.2018 | swiecie24.pl
Skomentuj

Radykalna zmiana prawa w kwestii zakładów bukmacherskich spowodowała bardzo duże zmiany na rynku. Legalni bukmacherzy zaczęli dominować na polskim rynku zakładów, a firmy bez licencji praktycznie z niego zniknęły.

Zmiany w prawie hazardowym nie tylko spowodowały zniknięcie z wielu punktów maszyn do gier, ale także miały znaczny wpływ na branżę zakładów bukmacherskich. Gdzie można obecnie obstawiać wyniki meczów i wydarzeń sportowych, żeby nie trzeba było obawiać się kar? Na co trzeba uważać, aby przez przypadek nie skorzystać z usług nielegalnych bukmacherów? Jak poznać firmę, która działa zgodnie z prawem? Niniejszy artykuł odpowiada na wszystkie ważne pytania w tym zakresie.

Jak było do niedawna

Jeszcze nie tak dawno o rynku bukmacherskim w Polsce można było powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że był uporządkowany pod względem prawnym. Obok polskich firm, które stawiały m.in. na działalność w punktach stacjonarnych, bardzo duża część pieniędzy wychodziła z kraju z pominięciem wpływów do naszego budżetu. Dlaczego? Ponieważ polscy internauci nie mieli praktycznie żadnych ograniczeń w korzystaniu ze stron zagranicznych bukmacherów. Mało tego – wielu graczy nawet nie miało pojęcia że te firmy nie płacą w Polsce podatków. I nie mówimy tutaj o jakichś drobnych firmach, ale o markach znanych na całym świecie, choćby ze sponsoringu wielkich drużyn piłkarskich. Państwo nie miało nad tym procesem wystarczającej kontroli, nietrudno było więc pogubić się w tym co było legalne, a co nie.

Prawo hazardowe od ładnych kilku lat było powracającym przedmiotem niekończących się sporów i dyskusji. Dopiero jego niedawna nowelizacja przyniosła wiele skutecznych rozwiązań. Pozbyto się nielegalnych maszyn, a branżę bukmacherską… cóż, doszło w niej do bardzo wielu zmian. Aby uporządkować fakty, zacznijmy od tego, czy obstawianie wyników online jest obecnie możliwe i legalne.

Czy zakłady bukmacherskie online są legalne?

Dla miłośników obstawiania przez Internet mamy dobrą wiadomość – Tak, zakłady bukmacherskie w Internecie są legalne. Jednak nie każda firma oferująca zakłady jest legalna. Firm posiadających odpowiednie zezwolenie jest raptem kilka.

Dlaczego więc wszyscy światowi bukmacherzy nie posiadają jeszcze licencji? No cóż, przede wszystkim niewiele światowych gigantów wystąpiło dotychczas o przyznanie takiej licencji, a te firmy które już to zrobiły to oczekują nadal na jej przyznanie. Jednak są w Polsce legalni bukmacherzy, którzy już taką licencję mają, nie jest ich może zbyt wielu, ale ważne że są.

Wiele zagranicznych firm wstrzymuje się jednak nadal z wystąpieniem o przyznanie polskiej licencji, ponieważ warunki jakie trzeba spełnić aby ją otrzymać nie są aż takie proste do spełnienia.

Przede wszystkim bukmacherzy działający legalnie w Polsce muszą tutaj płacić podatki, a konkretnie – podatek obrotowy w wysokości 12%. Spełnienie tego warunku nie wydaje się być skomplikowane, jednak do uzyskania potrzebnego zezwolenie konieczne jest spełnienie o wiele większych wymagań. Nie będziemy jednak rozpisywać się nad nimi wszystkimi, ponieważ nie wydaje się to być interesujący temat. Przyjmijmy więc sprawę tak jak jest, a więc obecnie w Polsce funkcjonuje tylko kilku legalnych bukmacherów z licencją i tylko w tych firmach obstawianie jest legalne. Zapewne każdy kojarzy nazwy wielu zagranicznych bukmacherów, którzy przez lata działali w Polsce. Jak więc odróżnić czy bukmacher jest obecnie legalny czy nie? Najprościej jest sprawdzić czy nazwa firmy którą jesteśmy zainteresowani widnieje na liście legalnych bukmacherów dostępnej na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów. Jednak istnieje też wiele innych przesłanek po których można wstępnie odróżnić legalnego bukmachera, jak np. możliwość dokonywania wpłat kartami płatniczymi lub szybkim przelewem (bukmacherzy bez licencji nie powinni oferować takich metod wpłaty) czy posiadanie domeny z końcówką .pl (legalni bukmacherzy muszą posiadać taką domenę). Takich typowych cech po których można rozpoznać firmy działające legalnie jest całkiem dużo i zostały one opisane na stronie wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy/. Warto więc przeanalizować szczegółowo każdego bukmachera jeszcze przed rozpoczęciem gry.

Wprowadzone zmiany okazały się na tyle skuteczne, że firmy bez licencji w zasadzie przestały się liczyć na polskim rynku zakładów. Te, które działają w Internecie legalnie, chętnie to podkreślają w swoich promocyjnych materiałach. Legalni bukmacherzy, którzy jeszcze niedawno niemal nie istnieli lub funkcjonowali na obrzeżach branży, dziś korzystają z nieobecności globalnych marek i dynamicznie się rozwijają. Korzystając z możliwości prawnych, legalni bukmacherzy w celu zwiększenia rozpoznawalności swojej marki korzystają ze wsparcia znanych osób, co można bez problemu dostrzec na wielu portalu o tematyce sportowej. Jedną z głośniejszych tego typu współpracy jest umowa zawarta pomiędzy Arturem Borucem a jedną z tego typu firm.

Sponsoring klubów piłkarskich i wydarzeń sportowych to kolejna z metod budowania wizerunku przez legalne firmy bukmacherskie. Warto wspomnieć, że niedawno inny z legalnych bukmacherów (STS) został sponsorem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Więcej na ten temat można poczytać tutaj.

Bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Do zakładów bukmacherskich należy podchodzić z odpowiednim dystansem. Każda forma uprawiania hazardu wiąże się wszakże z dużym ryzykiem – zagrożeniem jest nie tylko możliwa strata finansowa, ale również uzależnienie, co nierzadko prowadzi do tragicznych konsekwencji. Osoby podejmujące świadomą decyzję o obstawianiu wyników mają jednak możliwość korzystania z oferty legalnych firm bukmacherskich. Oczywiście aby korzystać z oferty bukmacherów należy mieć ukończone 18 lat i jest to warunek niezbędny do rozpoczęcia gry. Korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest natomiast zabronione i zagrożone karą finansową.

Zmiany jakie nastąpiły w prawie są wyraźne i dostrzegalne nawet przez osoby, które na co dzień nie interesują się aktywnie „bukmacherką”. Na rynku wciąż pojawiają się nowe oferty, a lista legalnych podmiotów z pewnością będzie się wydłużać. Rynek ten posiada bowiem duży potencjał, a Internet stwarza nieznane dawniej możliwości docierania do klientów oraz obsługiwania ich na niespotykanym dotąd poziomie.

Wprowadzone zmiany zdają się więc satysfakcjonować każdą ze stron: legalne firmy bukmacherskie, klientów oraz budżet państwa.

(swiecie24.pl)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone