Zamknij
REKLAMA

Jak należy zachowywać się w trakcie pożaru?

09:49, 26.04.2018 | Materiały partnera
Skomentuj
Fot. Materiały partnera

Wybuch pożaru to sytuacja ekstremalna. Właśnie dlatego wiąże się to z różnymi reakcjami. Często zdarza się tak, że ludzie wpadają w panikę, która uniemożliwia im znalezienie drogi ucieczki, a tym samym uratowania swojego życia. Przeważnie dzieje się tak w przypadku, gdy nie wiemy, jak powinniśmy się zachować. Wtedy jedyne, o czym potrafimy myśleć, to strach. Jednak nie wolno poddawać się temu uczuciu i trzeba walczyć o swoje przetrwanie. Stanie się to o wiele łatwiejsze, gdy poznamy prawidłowe zachowania w trakcie wybuchu pożaru.

Prawidłowe zachowania w pracy

Trzeba przyznać, że wybuch pożaru w miejscu o dużej powierzchni, może wydawać się bardziej niebezpieczny od pożaru w domu. Oczywiście niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia w każdym miejscu, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że spora powierzchnia często jest równoznaczna z dłuższą drogą ewakuacyjną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy pracownik powinien przejść szkolenie z zasad przeciwpożarowych. Dlatego wie, jak powinien zachować się w tej trudnej sytuacji. Więcej informacji na temat takich szkoleń, można uzyskać na stronie https://www.ekofit.pl/szkolenia/szkolenia-ppoz-i-inne/szkolenie-ppoz/.

Najważniejsze zachowania w trakcie pożaru

W czasie pożaru bardzo ważny jest czas. Szybkie działanie pozwala na zminimalizowanie strat materialnych, ale również ograniczyć szkody związane ze zdrowiem człowieka. Dlatego niezwykle istotne jest to, by szybko podejmować decyzje. Przede wszystkim należałoby określić to, czy jesteśmy w stanie samodzielnie ugasić ogień. Jeśli istnieją na to realne szanse, to należałoby właśnie tak uczynić. W przypadku, gdy ogień jest zbyt duży, to trzeba podjąć inne działanie.

Skontaktuj się ze strażą pożarną

Jeżeli tylko mamy możliwość skorzystania z telefonu komórkowego, to powinniśmy jak najszybciej powiadomić właściwe służby o zaistniałej sytuacji. Dzięki temu dajemy im czas na reakcję oraz dojazd do miejsca zdarzenia. Czas, który zyskamy, przyczyni się do jak najszybszego udzielenia pomocy wszystkim poszkodowanym osobą. Warto także pamiętać o tym, że niezwykle ważne są informacje, jakie przekażemy dyżurnej osobie. Przede wszystkim musimy podać adres miejsca, w którym doszło do wypadku. Poza tym należałoby określić, co dokładnie się pali. Warto również podać swoje dane personalne.

Zawiadom pozostałe osoby

Bardzo ważne jest to, by powiadomić inne osoby o tym, że w budynku pali się ogień. Jeżeli nie mamy możliwości dotarcia do każdej z nich, to warto uruchomić sygnał przeciwpożarowy. Dzięki temu powinien włączyć się alarm, który będzie jednoznaczny z jakimś niebezpieczeństwem.

Zachowaj spokój

Podczas ewakuacji niezwykle ważne jest to, by zachować spokój. Panika rozprzestrzenia się jeszcze szybciej niż ogień i stanowi tak samo duże niebezpieczeństwo. Trzeba także pamiętać o tym, że zachowanie czystego umysłu, może pozwolić nam na szybkie i sprawne wydostanie się z budynku. Przytomne myślenie przyczyni się też do uratowanie pozostałych osób.

(Materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone