Zamknij

Czy deklarowany roczny przebieg wpływa na cenę OC?

00:00, 28.08.2017 artykuł sponsorowany
Czy deklarowany roczny przebieg wpływa na cenę OC? Fot. depositphotos Czy deklarowany roczny przebieg wpływa na cenę OC? Fot. depositphotos

Chcesz ubezpieczyć samochód i obawiasz się wysokiej składki OC z powodu sporego szacowanego przebiegu? Sprawdź, czy liczba pokonywanych kilometrów wpływa na kalkulację obowiązkowej polisy, a następnie dowiedz się, czy możesz jakoś na to wpłynąć.

Jak wynika z danych Eurotaksu, statystyczny Polak – właściciel pojazdu osobowego – w ciągu roku pokonuje od 10,5 tys. km do niemal 26 tys. km. Wydawać by się mogło, że im więcej kilometrów pokonuje samochód, tym większe ryzyko kolizji czy wypadku. Teoretycznie więc osoby jeżdżące częściej i więcej muszą liczyć się z wyższymi składkami. A jak to jest w praktyce? Określ szacowane roczne przebiegi, a następnie wyszukaj ubezpieczenie OC w kalkulatorze Rankomatu, aby uzyskać maksymalnie wiarygodną informację.

Przebieg kształtuje cenę OC, ale...

Jednym z czynników wpływających na wysokość składki OC jest liczba pokonywanych kilometrów. To, jak przebieg wpływa na cenę ubezpieczenia, niech zobrazuje poniższy przykład.

Przykład. Załóżmy, że ubezpieczany samochód to Opel Astra III z rocznika 2006 z silnikiem 1,4 i 90 KM.

  • Przebieg 10 tys. km – wysokość składki to ok. 617 zł
  • Przebieg 15 tys. km – wysokość składki 638 zł
  • Przebieg 20 tys. km – wysokość składki wynosi 638 zł
  • Przebieg 25 tys. km – składka wynosi ok. 642 zł.

Jak wynika z powyższych wartości, różnica między najwyższym a najniższym przebiegiem to zaledwie 25 zł. Oznacza to, że – chociaż zadeklarowany roczny przebieg ma znaczenie – nie wpływa w znaczący sposób na wysokość składki.

Jak oszacować roczny przebieg samochodu?

Mimo że wiele towarzystw ubezpieczeniowych dokonuje wyliczeń w oparciu o zeszłoroczną liczbę przejechanych kilometrów, czasami wymagane jest określenie planowanego przebiegu. Jak to oszacować?

Najlepszym sposobem na wyliczenie przebiegu jest określenie średniej liczby przejechanych kilometrów na przestrzeni 2-3 ostatnich lat. Zwykle jest to dość wiarygodna metoda, dzięki której można podać przybliżoną wartość. Należy przy tym pamiętać, by celowo nie zaniżać planowanego przebiegu – zgodnie z art. 8a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo żądać dopłaty za duże rozbieżności między przebiegiem faktycznym a deklarowanym.

Czy warto kupić tanie ubezpieczenie OC?

Chcesz zaoszczędzić na obowiązkowej polisie? Nie warto zaniżać rocznego przebiegu, ponieważ z łatwością znajdziesz tanie ubezpieczenie OC na Rankomat.pl. Wystarczy tylko wypełnić formularz, by w kilka minut otrzymać informację zwrotną o najkorzystniejszej ofercie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%