Zamknij

Dlaczego nie każda szafka sprawdza się pod akwarium?

06:03, 28.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 06:07, 28.05.2018
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Ustawienie akwarium na zwykłej szafce jest pomysłem kiepskim z kilku powodów. Każdy dobry sklep akwarystyczny ma w swojej ofercie szafki akwariowe, a ich wybór ma całkiem solidne logiczne uzasadnienie. Dlaczego warto zrezygnować ze zwykłych mebli pod akwariami?

Po pierwsze estetyka

Spora część szafek akwariowych powstaje jako elementy linii estetycznej razem z akwariami i ich pokrywami. Dzięki temu po złożeniu zestawu można odnieść wrażenie, że akwarium jest niemal integralną częścią mebla. Nie ma to problemu z niedopasowaniem powierzchni, z nieestetycznymi przejściami krawędzi, z niezgodnościami kolorystycznymi. To ma spore znaczenie – nawet osoby, które akwaria prowadzą z zacięciem typowo naukowym, doceniają fakt, że ich zbiorniki stoją w miejscu, w którym zwyczajnie dobrze wyglądają.

Po drugie funkcjonalność

Hodowla organizmów wodnych wymaga posiadania paru akcesoriów: siatki, zapasowe wkłady filtracyjne, opakowania z pokarmem, dodatki do wody i masa innych rzeczy musi gdzieś znaleźć swoje miejsce. Zwykle jest tak, że kiedy kupuje się akwarium, to wszystkie szafki w domu są już wykorzystane i tych wszystkich rzeczy absolutnie nie ma gdzie trzymać. Zakup szafki pod akwarium staje się więc koniecznością. Meble te zwykle wielkością w pewien sposób odpowiadają stawianym na nich akwariom, o czym można się przekonać na przykład tutaj: https://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/szafki-akwarystyczne. Dzięki temu można łatwo schować wszystko, co przydaje się w opiece nad rybami.

Warto tu też wspomnieć o innych wykończeniach szafek akwarystycznych. Najczęściej są one lepiej zabezpieczone przed wilgocią niż zwyczajne meble, więc przypadkowe zachlapanie nie spowoduje wypaczenia płyt.

Po trzecie bezpieczeństwo

Szafki akwarystyczne na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niedobrym pomysłem, ponieważ nie są większe niż stojące na nich akwarium. W praktyce jednak przesunięcie ciężkiego zbiornika jest niemal niemożliwe, więc tym przejmować się nie trzeba. Warto za to przypomnieć, że producenci mebli dla akwarystów tak dobierają wymiary i materiały, aby na przykład uniknąć problemów z otwieraniem drzwiczek po obciążeniu górnej powierzchni przez bardzo ciężkie akwarium. Niby nic, ale właśnie dzięki temu drzwiami się nie trzaska i nie szarpie, a to zapewnia mniejszy stres rybom, a także znacząco zmniejsza kołysanie mebli ustawionych nawet na nierównym podłożu (czego oczywiście należy unikać, ale teoria teorią, a praktyka praktyką).

Cena też nie przeszkadza

Przy tych wszystkich zaletach szafki akwarystyczne wcale nie są droższe niż meble standardowe o podobnych wymiarach. Cena więc nie usprawiedliwia stosowania kiepskich rozwiązań. Warto jednak poszukać optymalnych rozwiązań, ponieważ producentów szafek jest naprawdę sporo i czasem można zdecydować się na mebel innego producenta niż ten, który odpowiada za samo akwarium.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%