Zamknij
REKLAMA

W Uniejowie tak świętowali 3 Maja. Uroczyście rozpoczęto gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

10:39, 03.05.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Fot. M.Kubacki

2 maja 2018 roku Uniejowianie uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zorganizowane w przeddzień święta połączone zostały z inauguracją gminnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu uczestników z udziałem udziałem Wojskowej Asysty Honorowej I Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej oraz Orkiestry Dętej ZHP-OSP w Uniejowie do kolegiaty, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Bohaterów Września 1939 roku, gdzie delegacje złożyły kwiaty i odczytano apel pamięci. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz gminy, parlamentu, instytucji oraz mieszkańcy.


Fot. Michał Kubacki

Podczas uroczystości zainaugurowano gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, których pomysłodawcą jest burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek. W ramach wydarzenia na rynku w Uniejowie przedstawicielki Uniwersytetu III Wieku, Zespołu Śpiewaczego „Włościanki” z Wielenina oraz Koła Gospodyń Wiejskich Rożniatowianki rozpoczęły tkanie metodą przęsła flagi Polski, która zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas obchodów 11 listopada. Flaga ma mieć około dwustu metrów długości i opleść miejski rynek.

Jak mówi Maria Pastwińska -autorka pomysłu na metodę, jaką powstanie gigantyczna flaga, będzie ona tworzona z organzy - najdawniejszym, chałupniczym sposobem tkackim. 

Uczniowie ze szkół z Uniejowa, Spycimierza, Wielenina i Wilamowa wykonały ostrosłupy w barwach narodowych, które zostały zainstalowane w parku przy kolegiacie. Połączenie odzyskania niepodległości ze sztuką ulotną to pomysł na świętowanie w Uniejowie przez kolejne miesiące, widoczne będą nadal instalacje przestrzenne i dekoracje nawiązujące do symboli narodowych i historii Polski. Na zakończenie wydarzenia rozbłysnął ostatni element dekoracji, czyli kościelna dzwonnica, którą efektownie podświetlono nawiązując również do barw narodowych.


Próbne oświetlenie dzwonnicy można było podziwiać do godziny 23.

 

(M.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

adamadam

3 1

Jak zwykle miasto stanelo na wysokosci zadania - brawo panie Burmistrzu i cala załogo - miasto jest piękne 21:24, 04.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone