Zamknij
REKLAMA

Uniejów trzeci w Lidze Gmin Dziennika Łódzkiego

09:40, 11.10.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Dziennik Łódzki opublikował 11. już edycję Ligi Gmin. Ranking pokazuje jak w minionej kadencji pracowały samorządy województwa łódzkiego. Na 26 gmin miejsko-wiejskich gmina Uniejów zajęła 3 miejsce. Znakomity wynik pokazuje, że konsekwentnie budowana marka Uniejowa pozwala na rozwój mimo że gmina znajduje się na skraju województwa.

Ranking Liga Gmin ,,Dziennika Łódzkiego" powstał na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Przy opisie sytuacji w poszczególnych gminach województwa łódzkiego brano pod uwagę lata 2015-2017. Według autorów ranking jest niejako podsumowaniem mijającej kadencji w łódzkim samorządzie.

Uniejów znalazł się na wysokim miejscu w rankingu głównie wśród miejscowości, które sąsiadują z Łodzią, a ich potencjał w dużej mierze wynika z bliskości stolicy województwa. Przykładem mogą być pierwszy w zestawieniu Rzgów, Stryków, czy Aleksandrów, który Uniejów wyprzedził.  Jak podsumowują autorzy rankingu - ,,Miasto od lat konsekwentnie buduje swoją markę termalnego uzdrowiska, na co pozyskuje rekordowo dużo pieniędzy z UE. Zewnętrzne pieniądze idą na olbrzymie w skali Uniejowa inwestycje. Tu Uniejów nie ma konkurencji (więcej w przeliczeniu na mieszkańca inwestują tylko wiejskie gminy Kleszczów, Rząśnia i Sulmierzyce, ale one korzystają z podatków płaconych przez bełchatowskie giganty energetyczne" - czytamy w Dzienniku Łódzkim (wyd. 6-7.10.2018r.).

,,Kiedyś, rozpoczynając pracę, nie myśleliśmy, że w ogóle będziemy uwzględniani w rankingach w pierwszej dziesiątce. Systematycznie prowadzimy w gminie działania prorozwojowe, prospołeczne i probiznesowe i to pozwala nam dzisiaj być wysoko w klasyfikacji wśród najbogatszych gmin województwa. Niestety nie odzwierciedla to dochodów własnych, bo pod tym względem jeszcze długo musimy pracować, by osiągnąć takie dochody,  jakie mają np. Rzgów czy Stryków. Myślę, że kolejne inwestycje, które w tej chwili są przygotowywane, spowodują jeszcze większy rozwój całej gminy" - komentuje burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Obecnie w Uniejowie trwają inwestycje związane z rozbudową basenów termalnych, budową Aparthotelu oraz dziesiątki mniejszych inwestycji na terenie całej gminy. Mowa tutaj m.in. o termomodernizacji strażnic, projektach związanych z turystyką i infrastrukturą drogową.

Analizując ranking wynika, że pozycję lidera Uniejów zajął w kategoriach dotyczących wydatków inwestycyjnych i wydatków na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Patrząc na analizowane lata widać również, że przybyło mieszkań i nowo wybudowanych domów (2 pozycja w tej kategorii). W porównaniu do poprzedniego notowania Ligi Gmin w Uniejowie (w latach 2015-2017) wybudowano o 100 procent więcej powierzchni mieszkaniowej. 26. miejsce w rankingu Uniejów zajął w kategorii wydatków na administrację. Ta kategoria nie do końca odzwierciedla wydatki, jeśli chodzi o wydatki na administrację, wyjaśnia burmistrz Kaczmarek. ,,Termy refundują nam wynagrodzenia pracowników działu promocji, którzy działają nie tylko na rzecz gminy, ale też przedsiębiorców i Term". Gmina zatrudnia pracowników promocji, by identyfikacja Term, gminy i przedsiębiorców była spójna''. - tłumaczy burmistrz Uniejowa, dodając, że w urzędzie licząc pracowników promocji zatrudnione są tylko 42 osoby. Stosunkowo wysokie wydatki na administrację w rankingu to także kwestia liczby pracowników, którzy muszą obsługiwać dużą liczbę realizowanych w Uniejowie projektów. Rocznie realizuje się tutaj więcej inwestycji niż w niektórych miastach powiatowych. ,,Biorąc pod uwagę dokonania uniejowskiego samorządu, można powiedzieć, że wydatki na gminną administrację były dobrą inwestycją" - piszą w swoim raporcie autorzy rankingu.

W poprzednich rankingach Dziennika Łódzkiego Uniejów zajmował: w 2014 roku 6 miejsce, w 2010 roku - drugie.

źródło: Dziennik Łódzki.

 

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (5)

ZosiaZosia

3 2

A teraz czekamy na komentarz MG, który udowodni że ten wynik to klęska burmistrza i oczywiste potwierdzenie zapaści cywilizacyjnej Uniejowa i w ogóle 10 plag egipskich.
Trzy, dwa, jeden... 14:22, 11.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JAJA

2 2

Dokładnie. Teraz myśli nad minusami trzeciego miejsca :D:D:D Uniejów to jeden wielki plac budowy. I nawet PiS i inne partie nie wystawiły swojego kandydata na burmistrza bo widzą, że w Uniejowie coś się naprawdę robi dla gminy. Ranking tylko potwierdza, że Uniejów żyje i ma się dobrze. Coraz lepiej. 15:48, 11.10.2018


Hurra !Hurra !

3 3

ojojoj, będzie dzisiaj mocne picie w Pamfilusie
Zdrajcy Uniejowa hołota precz !

Brawo burmistrz Kaczmarek!!! 21:33, 12.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DariaDaria

0 0

podobno ma być jeszcze klub ze stiptizem 21:59, 12.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LeszekLeszek

0 0

dawno już powinien powstać żeby turyści z dużych miast mieli co robić 22:23, 12.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone