Zamknij

W Spycimierzu mieszkańcy i naukowcy dyskutowali o tradycji kwietnych dywanów

08:11, 20.11.2018 M.K Aktualizacja: 11:28, 20.11.2018
Skomentuj

W sobotę 17 listopada 2018 roku odbyło się II Seminarium Spycimierskie, na którym spotkali się przedstawiciele instytucji naukowych oraz mieszkańcy, którzy dyskutowali o tradycji układania kwietnych dywanów.

Podczas seminarium swoje wykłady wygłosili prof. Bogdan WŁODARCZYK, Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Magdalena ZIÓŁKOWSKA-KUFLIŃSKA, socjolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Piotr SZKUTNIK, historyk Uniwersytetu Łódzkiego, Jolanta DRAGAN, kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz prof. Katarzyna SMYK, folklorysta i kulturoznawca z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Goście, którzy reprezentowali stronę naukową mówili m.in. kontekstach uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu, ich znaczeniu dla mieszkańców oraz gości, którzy odwiedzają wieś podczas święta, a także wynikach poszukiwań informacji w zasobach archiwów nt. Spycimierza i jego tradycji. 


Na zdj. dr Piotr Szkutnik, który mówił  o wynikach swoich poszukiwań informacji nt. Spycimierza w zasobach archiwów.

Podczas dyskusji, w której brali udział mieszkańcy wsi poruszano także temat zagrożeń dla niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podczas tej części mówiono m.in. o komercjalizacji święta i samej tradycji układania kwietnych dywanów. Głos podczas seminarium zabrali również: Maria PEŁKA, prezes Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało i proboszcz spycimierskiej parafii ks. Dariusz Ziemniak.


Na zdj. od lewej dziennikarz Andrzej Godlewski (prowadzący seminarium) oraz proboszcz ks. Dariusz Ziemniak.


Na zdj. Andrzej Moś.

Ciekawą częścią seminarium była projekcja filmu ,,Wieś kwiatami malowana” w reżyserii Andrzeja MOSIA, który w 1986 roku nagrywany był w Spycimierzu. Reżyser miał okazję opowiedzieć uczestnikom o kulisach powstawania produkcji, w której wystąpili także mieszkańcy będący obecni podczas sobotniego seminarium. Zaprezentowano także efekty warsztatów fotograficznych, które odbyły się na początku miesiąca pod kierunkiem fotografika Janusza Tatarkiewicza. 


W ramach projektu „Tradycja Bożego Ciała w Spycimierzu - pamięć i promocja” realizowanego z programu „Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska” przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie powstał album „Boże Ciało w Spycimierzu. Niematerialne dziedzictwo kulturowe”.

Na zakończenie na scenie sali OSP w Spycimierzu wystąpiły dzieci z tamtejszej szkoły podstawowej oraz Orkiestra Dęta OSP w Spycimierzu.

14 lutego 2018 roku "Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu" trafiła na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Czynione są kolejne starania, by tym razem Spycimierz znalazł się na liście światowej, która powstaje na podstawie Konwencji UNESCO.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%