Zamknij
REKLAMA

Uniejów: Radni uchwalili budżet na 2019 rok. Takiego budżetu jeszcze nie było

09:18, 11.01.2019 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Fot. M.Kubacki

Podczas sesji Rady Miejskiej w Uniejowie 9 stycznia 2019 roku radni jednogłośnie uchwalili budżet gminy na 2019 rok. Jak mówił radny Tomasz Wójcik, to odważny budżet, ale jednocześnie ogromny skok naprzód dla całej gminy i jej mieszkańców.

Tegoroczny budżet zakłada dochody gminy w kwocie 120 791 497,73 zł, a wydatki budżetu gminy w łącznej kwocie 134 522 782,65 zł. Planowany deficyt, który ma zostać sfinansowany przychodami z zaciągniętych kredytów i pożyczek ustalono w wysokości 13 731 284,92 zł.

W ubiegłym roku budżet był ustalony po stronie dochodów na kwotę 68 007 819,80 zł, a wydatków 83 951 769,80 zł, co pokazuje w zestawieniu z tegorocznym budżetem skalę inwestycji, jakie planowane są w 2019 roku na terenie gminy.

,,Wiele już zrobiliśmy, ale ten budżet pokazuje jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Tak odważnego budżetu nie przypominam sobie od dawna. Kiedy przegląda się prasę lokalną, czytając to jak wyglądają budżety w sąsiednich gminach, to autorzy piszą o zaciągniętym hamulcu, o budżecie wyczekiwania, a ten budżet to jest budżet skoku naprzód. Nie kroku – skoku naprzód. To jest budżet, który może zmienić tę gminę i jakość życia jej mieszkańców w sposób wyjątkowy (…). Wiele zrobiliśmy, ale ten budżet pokazuje, jak wiele jeszcze zostało do zrobienia - mówił podczas III sesji Rady Miejskiej w Uniejowie, radny Tomasz Wójcik.

 

W tym roku i kolejnych latach skupić się musimy na inwestycjach, które są dotowane z Unii Europejskiej (…). To jest budżet prorozwojowy, to nie jest budżet dla nas, ale dla przyszłych pokoleń. Robimy to nie tylko dlatego, że chcemy rozwoju, ale też, że musimy być konkurencyjni. To budżet, który ma przynieść kolejne dochody w postaci podatków, wzrostów wynagrodzeń, wzrostu zatrudnienia na terenie gminy. Kiedy dołożymy do tego prywatne przedsięwzięcia, które obserwujemy na terenie gminy, to one też wiążą się z większymi dochodami po stronie urzędu. Taki jest cel tych, od lat wspólnie tworzonych budżetów” - argumentował podczas sesji burmistrz Józef Kaczmarek. 

Planowany deficyt, który ma zostać sfinansowany przychodami z zaciągniętych kredytów i pożyczek ustalono w wysokości 13 731 284,92 zł.

,,Musimy zabezpieczyć środki na realizację zadań planowanych i finansowanych w 2019 roku. (...) Takie działanie podjęliśmy tak naprawdę już w 2018 roku, kiedy podjęta została uchwała w sprawie zaciągnięcia kredytu na 10 milionów złotych, przeprowadziliśmy dwa postępowania przetargowe (...) W pierwszym postępowaniu nie została złożona żadna oferta, w drugim postępowaniu przetargowym została złożona jedna oferta, ale ona była niekorzystna dla gminy, dlatego zdecydowaliśmy o unieważnieniu przetargu” - wyjaśniała podczas sesji potrzebę zaciągnięcia kredytu, skarbnik miasta Arleta Pietrzak.

Zaciągnięcie kredytu długoterminowego z przeznaczeniem na pokrycie planowanego deficytu budżetu w środkach własnych związane jest z realizacją inwestycji, które planowane są na ten rok. Są to głównie zadania finansowane ze środków budżetu Unii Europejskiej. Spłata kredytu planowana jest na lata 2021-2040.

,,Wkraczamy w najtrudniejszą dekadę w historii samorządu, w związku z planowanymi w tym roku i następnych latach inwestycjami. Myślę, że skala gminnych inwestycji przerosłaby niejeden duży samorząd i nikt w naszym najbliższym otoczeniu  takich inwestycji nie realizuje" - mówił na sesji burmistrz Kaczmarek.

Nie licząc budowy aparthotelu w najbliższym czasie planowane jest realizowanie w gminie Uniejów inwestycji za około 200 milionów złotych.

Wśród znaczących inwestycji planowanych na ten rok wymienić należy m.in. inwestycje dotyczące uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy, budowę przedszkola integracyjnego w Uniejowie, rozbudowę kompleksu Term Uniejów, budowę nowej siedziby Urzędu Miasta w Uniejowie, budowę oświetlenia na terenie gminy oraz budowę i modernizację dróg. W planowanych wydatkach znajdują się również kolejne inwestycje związane z turystyką i zwiększeniem atrakcyjności turystycznej Uniejowa, w tym budowa Spycimierskiego grodu, zagospodarowanie terenów wzdłuż rzeki Warty i budowa tężni solankowej wraz z pijalnią wody termalnej.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

LukLuk

0 6

Takie cuda a radny Wójcik pracuje w Poddębice może czas zwolnic miejsce innemu historykowi? 11:02, 13.01.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

CiekawaCiekawa

0 0

A co to ma wspólnego jedno z drugim? 10:44, 14.01.2019


jołjoł

2 0

Gdyby pracował w Uniejowie powiedziałbyś/ałabyś ze załatwił sobie pracę po znajomości. 10:59, 15.01.2019


MGMG

3 0

akurat co Tomasza Wójcika i jego pracy to ma dobre zdanie wśród rodziców uczniów SP Poddębice i tu akurat luk nie ma racji
20:58, 14.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone