Zamknij
REKLAMA

8 czerwca odbędą się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa w Noszeniu Żon w Uniejowie [TRWAJĄ ZAPISY]

17:06, 22.05.2019 | M.K
Skomentuj

Uniejowski gród w roku ubiegłym po raz pierwszy organizował w Uniejowie eliminacje do Mistrzostw Świata w Noszeniu Żon. Sukces medalowy uniejowskiej reprezentacji w Finlandii (III miejsce) sprawił, że w tym roku Uniejów organizuje mistrzostwa Polski w tej unikalnej konkurencji.

W roku 2018, przygotowując się do organizacji imprezy, podczas spotkania miast partnerskich, na corocznej misji gospodarczej w Uniejowie, Burmistrz Sonkajärvi, Simo Mäkinen w imieniu organizatorów i twórców konkurencji widowiskowo-sportowej pod nazwą: „Mistrzostwa Świata Noszenia Żon z nazwą własną EUKONKANTO (które od 1992 roku odbywają się w Sonkajärvi) udzielił Burmistrzowi Uniejowa, na podstawie porozumienia, zgody do korzystania z praw autorskich do organizowania „Otwartych Mistrzostw Polski” w Uniejowie, zgodnie z zasadami i regulaminem zawodów odbywających się cyklicznie w Finlandii.

Ten osobliwy sport sięga korzeniami XVII wieku, kiedy to banda Herkko Rosvo-Ronkainena, zamieszkująca fińskie lasy zasłynęła tym, że dopuszczała się “kradzieży” kobiet z pobliskich wsi. Członkowie bandy zarzucali kobiety na barana i uciekali biegiem do lasu. Porwanie było albo dla okupu (którym była np. duża ilość piwa) albo sposobem na „rekrutację” nowych członków – ci, którzy wracali najszybciej z żeńskim łupem na plecach, a tym samym dali dowód swojej sprawności fizycznej, mogli liczyć na włączenie do bandy.
W późniejszych latach porwania zyskały funkcję podrywu, podczas których młodzi mężczyźni porywali młode dziewczyny, które potem zostawały ich żonami.

Także i dzisiaj, zasady konkurencji są dość proste; biorą w niej udział pary składające się z mężczyzny i kobiety (i to nie lżejszej niż 50 kg). Mężczyzna, który jako pierwszy doniesie swoją wybrankę na ramionach do linii mety, pokonując przy tym specjalnie przygotowany tor przeszkód, wygrywa. Ów tor musi mieć 253,5 metra, posiadać dwa suche miejsca i jedna przeszkodę wodą o głębokości ok. 1 metra.
Konkurencja wymaga wytrzymałości i kondycji. Metody są różne: na barana, przez ramię, choć w ostatnich latach najpopularniejszy jest tzw. „uchwyt estoński”, w którym żona zwisa głowa w dół na plecach męża i „trzyma” go za kark skrzyżowanymi nogami. Ta pozycja uwalnia ręce mężczyzny i zapewnia większe pole manewru. Dla najlepszych zawodników przewidziano nagrody finansowe, a para z najlepszym czasem otrzyma prawo do startu w Mistrzostwach Świata w Finlandii. Dodatkowo, można otrzymać nagrodę specjalną za najzabawniejszy strój.

Oprócz walorów sportowych, wszystkich bez wyjątku obowiązuje najważniejsza zasada – wszyscy muszą się świetnie bawić.
Organizatorami biegu są: Klub Biegacza „Geotermia Uniejów”, Urząd Miasta w Uniejowie, Koordynator współpracy fińsko-polskiej – Wojciech Kaca. Zapisy -inesSport 

 

 

(M.K)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone