Zamknij

W Uniejowie zrobiło się kolorowo. Co oznaczają obrazy, dłonie na ulicach i konik z Dalarna?

07:10, 30.05.2019 M.K Aktualizacja: 14:16, 30.05.2019
Skomentuj

Szlak artystyczny „Europa przyszłości” to instalacja,  która powstała w Uniejowie z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W przestrzeni miejskiej można zobaczyć wielkoformatowe obrazy, kolorowe dłonie na ulicach oraz powiewajace flagi państw należących do UE.

Uroczyste otwarcie szlaku miało miejsce 12 kwietnia 2019 roku. Wzięli w nim udział - pomysłodawca akcji, burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce - Marek Prawda, goście z miast partnerskich: Mórahalom (Węgry) i Altari (Włochy) oraz artystka, autorka prac, które pojawiły się w Uniejowie - Bogna Stępień.


Na zdjęciu Bogna Stępień - autorka obrazów.

,,Moim pomysłem jest przedstawienie ciekawostek z każdego kraju, o których mało kto w Polsce wie. Na przykładzie Węgier chcieliśmy pokazać np. Dzień Miłości, który jest w Boże Narodzenie. Prace jako galeria są rozwieszone w mieście - mówi autorka prac, Bogna Stępień.

Szlak swoim zasięgiem obejmuje cały Uniejów i powstawał etapami – stopniowo przybywające w mieście elementy mają przypominać o rocznicy przez cały rok. W projekcie udział biorą także uczniowie ze szkół podstawowych w Uniejowie, Spycimierzu, Wieleninie i Wilamowie oraz dzieci z Miejskiego Przedszkola w Uniejowie. Młodzi mieszkańcy malowali na ulicach: Bogumiła, Tureckiej i w Rynku symbole dłoni, których wypełnieniem są kolory flag państwowych.

Unijnymi łapkami przedszkolaki wraz z rodzicami i wychowawczyniami udekorowali kładkę łączącą miasto z częścią turystyczną Uniejowa.

Inspiracją do stworzenia poziomych murali stał się projekt studentki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – Pauli Gwardyś. To ona stworzyła projekt dekoracji okolicznościowej dla Uniejowa w ramach działań artystycznych dla krajobrazu prowadzonych przez prof. Marka Saka.

Dlaczego właśnie dłonie? Bo dłoń jest symbolem siły, ale także gościnności, przyjaźni i wsparcia. Już w czasach starożytnych była wyrazem Opatrzności (dłoń biblijna), a w epoce romantyzmu wyrażała wspólne działanie (Dziady Mickiewicza). W czasach współczesnych kojarzy się przede wszystkim z dialogiem, której Unia Europejska jest najdobitniejszym przykładem.

 

W ramach projektu realizowanego przez Gminę Uniejów na terenie miasta zawisły także flagi unijnych państw.

,,W zwiazku z tym, że mamy 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej, a myślę, że mało jest samorządów, które tak skorzystały, jak samorząd Uniejowa ze środków unijnych, które zmieniły nie tylko uzdrowisko, ale zmieniły też naszą infrastruturę, drogi, szkoły i dlatego powstanowiliśmy to piętnastolecie w sposób szcególny obchodzić. Uważam, że to jest nasze zobowiązanie wobec tych, którzy nas do Unii wprowadzili" - mówił burmistrz Józef Kaczmarek, podczas otwarcia szlaku.

 

Od tego czasu na ulicach miasteczka, głównie w okolicach Rynku pojawiły się wielkie obrazy, które nawiązują treścią do historii, elementów krajobrazu, malarstwa, wynalazków, wybitnych postaci oraz elementów ludowych reprezentujących wszystkie 28 krajów Wspólnoty oraz 6 państw spoza Unii, w których leżą miasta partnerskie gminy Uniejów. W ramach projektu powstał szlak artystyczny składający się z 34 elementów przestrzennych (32 obrazów oraz 2 rzeźb), zlokalizowanych w przestrzeni miejskiej Uniejowa.

 

Jednym z elementów dekoracji jest także konik z Dalarna, który stanął w uniejowskim Rynku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli Szwecji.

 

Ostatnim elementem projektu są ,,unijne kwietniki”, które uczniowie z Uniejowa i Wielenina pod okiem nauczycieli malowali 29 maja.

Więcej zdjeć z akcji powstawania dekoracji na ulicach Uniejowa w fotorelacji poniżej:

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%