Zamknij
REKLAMA

Czy w gminie będą nowe połączenia autobusowe?

08:41, 21.08.2019 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Na zdjęciu przystanek autobusowy w Uniejowie.

Trwają procedury, które mają umożliwić uruchomienie w Gminie Uniejów nowej linii autobusowej. Gmina złożyła już wniosek do wojewody o wydanie zgody na jedną trasę. Jak powiedział na XV sesji Rady Miejskiej w Uniejowie burmistrz Józef Kaczmarek, gmina chce uruchomić linię jak najszybciej, jednak przed samorządem sporo formalności. Linia autobusowa miałaby powstać w ramach nowej ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Temat rządowego programu dodatkowych linii autobusowych pojawił się już na poprzedniej sesji Rady Miejskiej w Uniejowie, 8 sierpnia 2019 roku. Podczas sesji burmistrz Józef Kaczmarek mówił, że także w gminie Uniejów trwają prace i analizy dotyczące dodatkowych połączeń. Jak wspominał burmistrz miasta, prowadzono rozmowy z dwoma lokalnymi przewoźnikami oraz firmą realizującą dowozy szkolne. Według pierwszych planów  na terenie gminy miałyby powstać dwie linie, jednak braki kadrowe wśród kierowców powodują, że firmy przewozowe nie są w tej chwili w stanie obsłużyć dodatkowych połaczeń.

W związku z wejściem w życie w dniu 18 lipca 2019 r. Ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, 5 sierpnia 2019 roku w Poddębicach odbyło się spotkanie informacyjne z przedstawicielami wszystkich Gmin Powiatu Poddębickiego. Podczas spotkania w starostwie powiatowym omawiano m.in. robocze wersje siatek połączeń komunikacyjnych.

Temat rządowego programu linii autobusowych poruszono również 20 sierpnia 2019 r. podczas XV Sesji Rady Miejskiej w Uniejowie. Podczas sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na linię komunikacyjną na terenie Gminy Uniejów. Efektem tej uchwały ma być uruchomienie w niedalekiej przyszłości lini autobusowej na trasie: Uniejów-Wilamów-Rożniatów-Felicjanów-Uniejów. 

Rządowe dofinansowanie do linii autobusowych ma wynieść 1 zł/km, natomiast oferty przewoźników wahają się w granicach 3-4 zł za kilometr. Oznacza to, że gmina w przypadku uruchomienia dodatkowych połączeń musiałaby dopłacić do każdego kilometra od 3 do 4 zł.


Temat linii autobusowych poruszono po raz kolejny 20 sierpnia 2019 r. podczas XV Sesji Rady Miejskiej w Uniejowie

,,Będziemy to analizować, uważam, że warto spróbować i zobaczyć, jakie będzie zainteresowanie. Jeżeli będą puste przebiegi, wtedy będzie jasny sygnał, że nie ma sensu utrzymywania tych linii” - mówi burmistrz Józef Kaczmarek.

Temat publicznego transportu zbiorowego i dofinansowania dla samorządów jest tematem nowym. Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej weszła w życie 18 lipca 2019 r. Dofinansowaniem mogą zostać objęte linie komunikacyjne niefunkcjonujące co najmniej trzy miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy oraz linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta pod dniu wejścia w życie ustawy. 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone