Zamknij

Nie pal śmieci ? nie truj siebie i bliskich

08:54, 16.10.2019 materiał partnera Aktualizacja: 20:00, 16.10.2019
Skomentuj

Coraz częściej słyszymy w mediach o pogarszającym się w zastraszającym tempie stanie naszego środowiska i jakości wdychanego codziennie powietrza. Problem ten szczególnie nasila się w sezonie grzewczym. Pomimo rosnącej świadomości społeczeństwa o konieczności codziennego dbania o ekologię, gdyż zanieczyszczenie środowiska naturalnego pociąga za sobą wiele katastrofalnych skutków, zdarzają się osoby, które nadal nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczne dla ich zdrowia i bliskich, jest spalanie zimą w piecach domowych różnych odpadów. Dlatego apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku.

W Uniejowie za sprawą odnawialnych źródeł energii do celów ciepłowniczych (dostawa ciepła w skali 80% do budynków użyteczności publicznej, mieszkań oraz firm) możemy w dużym stopniu ograniczyć niską emisję, będącą główną przyczyną smogu.

Nie spalajmy odpadów w gospodarstwach domowych!

Paląc w domowym piecu odpadami szkodzimy sobie, najbliższej rodzinie i sąsiadom. Konsekwencje spalania śmieci w piecach domowych to nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i dla powietrza, którym oddychamy oraz zagrożenie pożarowe, lecz także – zgodnie z ustawą – możliwa kara aresztu lub grzywny. Obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów zawierających substancje niebezpieczne w urządzeniach, które nie są do tego przeznaczone.

Spalanie śmieci w domowych piecach to złudna oszczędność węgla, powodująca jedynie odczuwalny dla najbliższego otoczenia efekt wzrostu ilości substancji zanieczyszczających powietrze atmosferyczne.

Przypominamy, że tych odpadów nie można spalać w piecu domowym:

  • mebli
  • opakowań z tworzyw sztucznych (butelek)
  • pudełek po chemikaliach
  • baterii
  • farb, lakierów, klejów
  • gum (opon)
  • sprzętu RTV i AGD
  • odzieży z tworzyw sztucznych, obuwia, sztucznej skóry
  • styropianu
  • przewodów, kabli
  • papieru z kolorowym nadrukiem, kolorowych gazet

Poniższe odpady możemy spalać w piecu domowym:

  • papier, tekturę i drewno (jeżeli nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi!)
  • odpady z gospodarki leśnej
  • odpady kory i korka
  • czyste trociny, wióry, ścinki (z wyłączeniem ścinek z obróbki płyt wiórowych!)

 

Dla przypomnienia: Czym oddychamy, gdy z komina wydobywa się dym ze spalania śmieci?

Procesowi spalania różnego rodzaju materiałów w paleniskach domowych towarzyszy emisja wielu zanieczyszczeń do atmosfery: tlenku węgla (CO), nieorganicznych związków chloru (HCI), nieorganicznych związków fluoru (HF), tlenków azotu (NO i NO2), dwutlenku siarki (SO?), metali ciężkich – zaliczanych do klasy I (kadm, rtęć, tytan), II (arsen, kobalt, nikiel, selen), III (ołów, chrom), wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). W czasie spalania odpadów w przydomowych piecach powstają dymy zawierające: chlorowodór, cyjanowodór oraz rakotwórcze związki: dioksyny i furany.

Pozbywanie się odpadów w piecach domowych to żadna oszczędność, ponieważ śmieci pochodzące z gospodarstw domowych (przeważnie są to: opakowania z tworzyw sztucznych, folie, butelki po napojach) spalają się bardzo szybko, ale wytworzone w ten sposób ciepło błyskawicznie uwalnia się przez komin na zewnątrz, mając tym samym znikomy wpływ na oszczędność węgla. Oprócz tego, spalając odpady w domowych piecach,  przyczyniamy się do pogorszenia stanu technicznego urządzeń i przewodów kominowych, powodując ich zapchanie, oraz do powstania zagrożenia pożarowego. Powoduje to zwiększone osadzanie się w przewodzie kominowym sadzy smołowej i szklistej zawierającej dużo domieszek smołowych oraz kwas octowy.

Powstające w wyniku spalania odpadów: tlenki siarki, tlenki azotu, dwutlenek węgla, para wodna oraz wszelkiego rodzaju chemikalia przyczyniają się do stopniowego niszczenia pieca (korozja), czego następstwem są: wżery, pęknięcia oraz kruchość elementów pieca, a w konsekwencji spadek jego wydajności cieplnej. I co najważniejsze, wydatek związany z zakupem nowego pieca przewyższa wielokrotnie koszty odbioru zebranych odpadów.

Przypominamy również o tym, że Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakazuje właścicielem nieruchomości pozbywanie się zebranych odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami.

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%