Zamknij
REKLAMA

Otwarcie nowej biblioteki już w tym tygodniu

08:31, 05.11.2019 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
W bibliotece najważniejsze są książki, ale obecne placówki to też miejsce spotkań i cichej pracy.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie już w tym tygodniu będzie ponownie otwarta. Od teraz czytelnicy będą korzystać z bogatych zbiorów biblioteki w budynku starej plebanii, który został wyremontowany i nowocześnie wyposażony.

Nowa biblioteka zajmuje 490 metrów kwadratowych powierzchni i dla czytelników zostanie otwarta w piątek 8 listopada. Na ulicę Kościelnicką 8/10 przeniesiono zasoby z placówki, która dotychczas mieściła się przy ul. Bogumiła. Oprócz książek będzie można wypożyczyć także ebooki, audiobooki oraz skorzystać na miejscu z dostępu do Internetu czy przejrzeć najnowsze czasopisma i dzienniki.

,,Zmodernizowany budynek biblioteki to nie tylko przyjazne, funkcjonalne i nowoczesne wnętrze, ale przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom gminy łatwego dostępu do książek, multimediów i Internetu. Cieszę się bardzo, że nasze miasto wzbogaciło się o nowoczesny budynek. Wierzymy, że nowe możliwości sprawią, że będzie to miejsce przyjazne, potrzebne, gwarne i wesołe.  Będziemy kontynuować różnego rodzaju zajęcia, konkursy, lekcje biblioteczne, spotkania dyskusyjnego klubu książki, w tym spotkanie autorskie finansowane przez Instytut Książki oraz projekty z Ministerstwa Kultury" - mówi dyrektor biblioteki Beata Szymczak.

Wrzutnia książek

Nowością w bibliotece, która przeniosła się do budynku przy ulicy Kościelnickiej jest wrzutnia umieszczona w ścianie od strony ul. Bojakowskiej, w której będzie można zostawić przeczytaną książkę bez konieczności wchodzenia do budynku, np. już po zamknięciu. Od teraz nie musimy dostosować się do godzin pracy biblioteki, aby oddać wypożyczoną książkę.

Nowe wnętrze, nowe książki oraz multimedialne nowości

W bibliotece znajdują się nie tylko nowe meble i wyposażenie, ale również nowe pozycje książkowe. Każdego roku uniejowska biblioteka ma około 800 nowych publikacji. Po przerwie, która spowodowana była przeprowadzką do nowej siedziby, na czytelników czeka 165 nowych książek. Zakupy nowości sfinansowane zostały ze środków gminnych, ale udało się również pozyskać na ten cel 4800 złotych ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Obecnie zbiór uniejowskiej biblioteki liczy około 12.500 książek.


W nowej bibliotece na czytelników czekać będzie wiele nowości ksiażkowych.

W nowej siedzibie znajduje się kącik multimedialny z bezpłatnym dostępem do Internetu. Pojawiła się także specjalna strefa, gdzie można wygodnie usiąść i przejrzeć najnowsze oraz archiwalne numery czasopism. Dodatkowy element wyposażenia – pufy pozwolą usiąść i na spokojnie przejrzeć literaturę.

Wśród nowości znajdują się także nowe rozwiązania technologiczne. Dzięki porozumieniu ze stowarzyszeniem Larix, biblioteka została wyposażona w audiobooki z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku lub osobach niepełnosprawnych, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą czytać normalnego druku. Książki można odtwarzać na urządzeniu ,,Czytak", które dostępne jest w bibliotece. Urządzenie odtwarza również pliki MP3, więc z powodzeniem można na nim słuchać audiobooków. Dzięki współpracy z Biblioteką Wojewódzką w Łodzi i wydawnictwem naukowym PWN udostępniane będą także książki w formie eBooków poprzez platformę ibuk libra.


CZYTAK to jedna z nowości w bibliotece po przeprowadzce do nowego budynku.

 

Wśród bogatej oferty biblioteki znajdują się również kolorowe czasopisma dla kobiet oraz wszystkie numery ,,Uniejowskich Stron" i ,,W Uniejowie".

Nowy budynek biblioteki jest wyposażony w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a oprócz kompleksowego remontu budynku powstał także nowy wjazd na posesję od strony ul. Bojakowskiej oraz parking. Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 2 miliony zł, z czego niemal połowę kosztów ( ponad 900 tys. zł) pokryło przyznane przez Zarząd Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszty wyposażenia budynku sfinansowała gmina Uniejów i wyniosły one ponad 120 tysięcy złotych.

Na parterze nowej biblioteki znalazła się część biblioteczna z wydzielonymi strefami, sala komputerowa, pomieszczenie socjalne i magazynowe. Na poddaszu znajduje się sala konferencyjna, biuro, archiwum oraz sala, w której w przyszłości może powstać interaktywna wystawa o św. Bogumile.

Warto dodać, że biblioteka w Uniejowie będzie teraz czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17. Uroczyste otwarcie dla czytelników już w piątek 8 listopada. Od tego dnia, przez cały listopad będzie można obejrzeć także wystawę ,,Jan Paweł II - Ojciec Święty we wspomnieniach mieszkańców gminy Uniejów".

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

OczytanyOczytany

0 1

A gdzie informacje o godzinach w jakich będzie otwarta biblioteka? a gdzie link do katalogu online? czy taki będzie w ogóle? 14:11, 05.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OczytanyOczytany

1 1

Zwracam honor, są podane godziny otwarcia. A będzie działał jakiś katalog online? 14:14, 05.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PatrycjaPatrycja

1 0

Katalog online działa już od długiego czasu, jest pod tym linkiem : https://www.uniejow-mgbp.sowwwa.pl/sowacgi.php
17:08, 05.11.2019


REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone