Zamknij
REKLAMA

Co grozi za nieodśnieżenie chodnika lub samochodu?

11:53, 13.02.2021 | M.K
Skomentuj Zima zadomowiła się u nas już na dobre. Należy pamiętać o dośnieżaniu chodników przylegających do posesji właścicieli.
REKLAMA

Zima zadomowiła się u nas już na dobre. Poddębiccy policjanci przypominają o konieczności odśnieżania dachów i chodników. To na właścicielach, zarządcach i administratorach budynków ciąży obowiązek usunięcia śniegu i lodu z dachów oraz innych elementów budowli. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować grzywną w drodze mandatu karnego, a nawet zakazem użytkowania obiektu.

Odśnieżanie dachu oraz usuwanie sopli lodu

Zgodnie z art. 91a Prawa Budowlanego, kto nie spełnia, określonego w art. 61 obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - przypomina poddębicka policja na swojej stronie internetowej.

 

Odśnieżanie chodnika i utrzymanie czystości i porządku w rejonie nieruchomości

Zgodnie z art. 117 Kodeku wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. Osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki, ponosić może także odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze nieruchomości.

W okresie zimowym, obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości leży po stronie właściciela posesji. Nadzór w tym zakresie sprawuje Gmina. Kwestie te precyzyjne reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 z dnia 30.07.2018 r.).

 

Odśnieżania samochodu

Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i świetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów muszą liczyć z mandatem w wysokości do 500 zł.

źródło: KPP Poddębice

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ŁukaszŁukasz

3 1

A kiedy będą mandaty dla burmistrza i reszty za nieodśnieżone drogi gminne zawody itd 12:23, 13.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UnwUnw

2 0

O tak im się należy duży mandat 15:39, 13.02.2021


obserwatorobserwator

3 0

"4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;"
Czyli jak jest trawnik między granicą , a chodnikiem ...nie trzeba odśnieżać. 18:33, 13.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Uniejow Uniejow

0 0

To ja zapraszam na spcer po Uniejpwie, nic nie odśnieżone chodniki. Gdzie te firmy co umowy mają? Idąc do pracy idę po jezdni bo nie można przejść się gmina zainteresuje czy tylko droga do ich pracy ich interesuje? 08:51, 15.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%