Zamknij

Jak obejść podwyżki OC?

06:00, 28.11.2017 | Materiał partnera
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos

Kto dłużej posiada samochód, ten na pewno zdążył zauważyć, że od kilku lat obowiązkowe składki na OC sukcesywnie rosną. Konieczność odnowienia polisy coraz bardziej kojarzy się z obciążeniem dla portfela. Na szczęście podwyżki można w pewien sposób obejść. Jeśli chcesz wiedzieć jak, zapoznaj się z artykułem.

Koszty OC regularnie w górę

Duża konkurencja na rynku polis komunikacyjnych sprawiła, że ceny OC według kalkulator-oc-ac.auto.pl i innych rankingów jeszcze w latach 2012-2013 były dla wielu kierowców śmiesznie niskie. Dlaczego? Ponieważ towarzystwa mogły (i cały czas tak jest) konkurować jedynie ceną obowiązkowej polisy. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oferuje zakres ochrony regulowany ustawą i zawsze działa w ten sam sposób. Firmy mogą więc jedynie obliczać wysokość składki, biorąc pod uwagę różne czynniki i ustalać własne ceny, ale działanie OC zawsze jest takie samo.

Niestety, walka cenami, nierzadko dumpingowymi, a także coraz większe roszczenia osób poszkodowanych przez kierowców złożyły się na kryzys całej branży. Dlatego od 2-3 lat towarzystwa solidarnie zwiększają ceny. Nadal jednak w interesie kierowcy jest znalezienie jak najtańszego OC, choć należy zapomnieć o stawkach, które obowiązywały jeszcze na początku bieżącej dekady. Czy podwyżkę kosztów OC można obejść? Oczywiście, nie w bezpośredni sposób, ale istnieje kilka sposobów na to, żeby zminimalizować wysokość obowiązkowej składki, a przez to zapłacić najmniej, jak się tylko da.

Tańsze ubezpieczenie – jak je załatwić

Przede wszystkim porównuj oferty dostępne na rynku. Wysokość składki zawsze jest obliczana indywidualnie. Dlatego przy podawaniu wszystkich niezbędnych danych w formularzu internetowego kalkulatora OC lub w biurze agenta ubezpieczeniowego możesz sprawdzić, która firma ma dla Ciebie najkorzystniejszą cenowo propozycję. Jeśli nie znasz jeszcze możliwości, jakie daje porównywanie, sprawdź dla siebie za pomocą kalkulatora tanie OC – kalkulator-oc-ac.auto.pl to jedno z narzędzi, które Ci na to pozwoli.

Istnieje również kilka innych pomysłów na to, jak zmniejszyć koszty OC nie tylko w bliskiej, ale i dalszej perspektywie. Polecamy... bezpieczną jazdę samochodem! Nie tylko z oczywistych względów – chodzi też o to, że ubezpieczyciele premiują bezszkodową jazdę zniżkami. W przeciągu kilku lat możesz uzbierać ulgę w wysokości nawet 60%.

Młodsi kierowcy, z reguły surowo oceniani przez towarzystwa ubezpieczeniowe, powinni oszczędzić poprzez rejestrację auta wraz z bardziej doświadczonym właścicielem, na przykład ojcem lub dziadkiem. Zalecamy również poruszanie się samochodami z mniejszymi silnikami. Nie tylko troski o oszczędność wynikające ze zużycia paliwa – po prostu OC dla właścicieli małolitrażowych aut jest niższe.

(Materiał partnera)
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone