Zamknij

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży - co zrobić, aby nie stracić?

00:00, 21.03.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:15, 22.03.2018
Fot. depositphotos Fot. depositphotos

Warto przyłożyć się do odpowiedniego ubezpieczenia samochodu od kradzieży. Błędy na polisie mogą bowiem skutkować zaniżonym odszkodowaniem, a nawet brakiem jego wypłacenia.

Kradzież samochodu jest bolesnym doświadczeniem, a otrzymanie nieadekwatnego odszkodowania także nie jest niczym przyjemnym. Lepiej więc pamiętać o kilku żelaznych zasadach, aby nie stracić na ubezpieczeniu od kradzieży samochodu.

Dlaczego trzeba podawać prawdziwe informacje przy ubezpieczeniu?

W dobie Internetu łatwo sprawdzić, jakie czynniki wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej. Przykładowo, ubezpieczenie samochodu od kradzieży na www.ubezpieczeniaonline.pl można sprawdzić w parę chwil. Wystarczy pozmieniać wpisane parametry, by zobaczyć, jak dany czynnik wpływa na możliwość ubezpieczenia samochodu i wysokość składki.

Jednak przed wygenerowaniem polisy zawsze należy podać w pełni prawdziwe dane. Co prawda można zawrzeć ubezpieczenie z błędnymi danymi, ale w przypadku szkody trzeba się wtedy liczyć nawet z odmową wypłaty odszkodowania. Na przykład podanie zawyżonej liczby zabezpieczeń antykradzieżowych może sprawić, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówi wypłaty jakichkolwiek pieniędzy.

Czemu warto korzystać z kalkulatorów ubezpieczeniowych?

Konkurencja na polskim rynku ubezpieczeniowym jest bardzo duża, a klienci mogą przebierać w ofertach ubezpieczeń, szczególnie w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych. Szukając ubezpieczenia OC w Internecie, można sporo zaoszczędzić, identycznie ma się sytuacja w przypadku ubezpieczenia samochodu od kradzieży. Przykładowo, znaleźć można ubezpieczenia OC już od 348 zł na, jak i równie atrakcyjne cenowo i jakościowo polisy na wypadek kradzieży.

Zakres ubezpieczenia od kradzieży – na co zwrócić uwagę?

Zakres ubezpieczenia jest różny, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz wybranego wariantu polisy. Dobrze jest więc czytać ogólne warunki ubezpieczenia, czyli OWU i zwrócić szczególną uwagę na rozpiętość ochrony.

W przypadku ochrony przed kradzieżą kluczowe znaczenie ma także podanie w pełni prawdziwych danych, dotyczących specyfiki pojazdu np. wskazanie pełnego wyposażenia. Wpływa to bowiem na wysokość oszacowanej sumy ubezpieczenia i wysokość wypłaty potencjalnego odszkodowania.

Powinno się rozważyć także zawarcie klauzul stałej i nieredukcyjnej sumy ubezpieczenia. Dzięki czemu ma się pewność otrzymania odszkodowania za kradzież samochodu w wysokości ustalonej w dniu podpisania polisy. W przeciwnym wypadku odszkodowanie zostanie pomniejszone o amortyzacje oraz wcześniejsze wypłacone odszkodowania np. z tytułu likwidacji szkody AC, która miała miejsce jeszcze przed kradzieżą pojazdu.

Pamiętać trzeba także o zawarciu odpowiedniego zakresu terytorialnego. Jeżeli danym autem planuje się wyjeżdżać za granicę, warto sprawdzić, w jakich krajach obowiązuje dana polisa.

Kradzież samochodu oznacza także utratę wszystkich przedmiotów, które się w nim znajdowały. Warto więc sprawdzić, czy i jaką ochronę bagażu samochodowego zapewnia dana polisa, szczególnie wtedy, gdy przewozi się w nim wartościowe przedmioty.

Czy warto sprawdzać ofertę co najmniej dwa razy?

Polisę ubezpieczeniową można zawrzeć szybko za pomocą Internetu lub też w tradycyjny sposób, poprzez Agenta Ubezpieczeniowego. Warto jednak pamiętać, że pomyłka na ofercie może zdarzyć się w obu przypadkach. Z tego powodu jeszcze przed złożeniem podpisu na polisie, należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie dane są zgodne ze stanem faktycznym. Nie jest niczym przyjemnym otrzymanie zaniżonego odszkodowania lub nawet odmowy jego wypłaty z powodu przypadkowego błędu w czasie wypełniania wniosku o ubezpieczenie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%