Zamknij
REKLAMA

Pierwsze Seminarium Spycimierskie

10:46, 29.10.2018 | Materiał sponsorowany
Skomentuj
Fot. www.uniejow.pl

20 października na zamku w Uniejowie mieszkańcy Spycimierza oraz goście z niemieckich miejscowości Mühlenbach i Bohlsbach oraz włoskiego Stowarzyszenia „Infioritalia” rozmawiali o tradycji układania dywanów kwiatowych podczas świąt religijnych.

W pierwszej części  seminarium Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” mówiła o kwietnych dywanach układanych w Spycimierzu podczas uroczystości Bożego Ciała i roli parafian w utrzymywaniu tej tradycji. Następnie wystąpili zagraniczni goście - Andrea Melilli, prezes Stowarzyszenia „Infioritalia”, Andrea Bergallo z Pietra Ligure, Angela Litterst, Regina Lurk i Minika Junker z Bohlsbach oraz Elfriede i Werner Volk z Mühlenbach. Po prezentacjach odbyła się telekonferencja z partnerami z Ponteareas w Hiszpanii.

Drugą część zdominowały wystąpienia badaczy zajmujących się aspektami etnograficznymi, społecznymi i historycznymi tradycji Bożego Ciała w Spycimierzu. Badania naukowe nad niematerialnym dziedzictwem w Spycimierzu omówiła prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu  Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a o kwerendach w archiwach i tworzeniu „Archiwum Spycimierskiego” powiedział dr Piotr Szkutnik z Uniwersytetu Łódzkiego. Po wystąpieniach przyszedł czas na dyskusję.

Podczas seminarium miała miejsce premiera albumu „Boże Ciało w Spycimierzu. Niematerialne dziedzictwo kulturowe”.

Projekt „Tradycja Bożego Ciała w Spycimierzu - pamięć i promocja” realizowany jest w ramach programu „Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska” przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie.

 

Robert Palka 

(Materiał sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone