Zamknij

W Uniejowie dyskutowano o promocji i ochronie spycimierskiej tradycji

07:19, 26.10.2020 M.K Aktualizacja: 13:30, 30.10.2020
Skomentuj Na zdjęciu Beata Szymczak - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie, która jest koordynatorem projektu, w ramach którego powstała publikacja Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu - raport z badań i rekomendacje do planu ochrony. Na zdjęciu Beata Szymczak - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie, która jest koordynatorem projektu, w ramach którego powstała publikacja Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu - raport z badań i rekomendacje do planu ochrony.

23 października odbyła się IV edycja Seminarium Spycimierskiego, które odbyło się na uniejowskim zamku. Z powodu ograniczeń związanych z epidemią wydarzenie miało skromniejszy charakter i ograniczono jego trwanie do jednego dnia.

W związku z ograniczeniami, jakie wprowadzone zostały w związku z pandemią koronawirusa, zaplanowane na dwa dni seminarium odbyło się tylko w piątek 23 października 2020 roku. Uczestniczyły w nim osoby obecne na sali w Zamku Arcybiskupów gnieźnieńskich w Uniejowie oraz biorące udział w konferencji on-line z Warszawy, Lublina i Poznania.

Podczas seminarium po raz pierwszy zaprezentowana została publikacja „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – raport z badań i rekomendacje do planu ochrony” pod redakcją prof. Katarzyny Smyk. W pracach nad raportem brały udział zespoły naukowców z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Łódzkiego.

Publikacja zawiera 8 artykułów naukowych, z których każdy składa się z części eksperckiej oraz rekomendacji. Część ekspercka zawiera analizy zebranego w Spycimierzu w latach 2018-2020 materiału badawczego i dokumentacyjnego.

Pionierskim pomysłem jest dodanie do każdego artykułu rekomendacji do planu ochrony Procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na lata 2020-2024, przygotowywanych w duchu Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To bardzo ważny materiał dla mieszkańców Spycimierza, którzy od 200 lat kultywują tradycję układania kwiatowych dywanów, znajdującą się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W tym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożył wniosek do UNESCO o wpis na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Rekomendacje mają pomóc lokalnej społeczności sporządzić własny plan ochrony. Taki plan jest konieczny, gdyż wiele tradycji w Polsce i na świecie zanikło z powodu zaniechania, zbytniej komercjalizacji czy braku zainteresowania ze strony nowych pokoleń.

Publikacja jest jednym z etapów starań o wpis tradycji układania kwiatowych dywanów w Spycimierzu na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, a koordynatorem projektu, w ramach którego powstała niniejsza publikacja, jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie.

W seminarium wzięli udział m.in. Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa; Maria Pełka - prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”, dr hab. Katarzyna Smyk, dr. hab. Bogdan Włodarczyk.

Podczas seminarium  zaprezentowano uniejowskie „Ciasteczko Herbowe”, które na wzór pierniczków toruńskich czy kremówek papieskich będzie pełniło funkcję słodkiej pamiątki z Uniejowa oraz glicerynowe mydełka wybrane w konkursie na gadżet spycimierski.

[ZT]3051[/ZT]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%