Zamknij
REKLAMA

Nowy ambulans w powiecie. Karetka obsłuży również pacjentów z gminy Uniejów

09:12, 04.04.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Nowy ambulans działa na terenie powiatu poddębickiego i zastąpił wysłużoną karetkę, której przebieg przekroczył 280 tys. kilometrów.

Mieszkańcy powiatu poddębickiego, w tym również Uniejowa mogą od jakiegoś czasu obserwować „żółtą karetkę”. To nowy ambulans, o który wzbogaciła się Stacja Ratownictwa Medycznego FALCK w Poddębicach, świadcząca od 2012 roku usługi Państwowego Ratownictwa Medycznego na naszym terenie.

Nowa karetka zastąpiła wysłużony już ambulans, którego przebieg przekroczył 280 000 km. Dwa zespoły ratownictwa medycznego z Poddębic posiadają obecnie dwa ambulanse: jeden w typie S ( czyli karetka z lekarzem ) oraz karetkę typu P ( z ratownikami ), które realizują rocznie około 4000 interwencji, z czego na terenie gm. Uniejów to około 650 - 750 wyjazdów.

,,Dlaczego karetka jest koloru żółtego? Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym dopuszczalne są dwa kolory karetek: biały i żółty. Plusem takiej kolorystki jest jej widoczność dla innych użytkowników drogi, a co za tym idzie bezpieczeństwo zespołu. Poza tym obserwując karetki w Unii Europejskiej możemy zauważyć właśnie żółte kolory" - wyjaśnia Michał Chmiela - Kierownik Stacji Ratownictwa Medycznego FALCK w Poddębicach. "Nowa karetka daje nam większy komfort pracy, więcej miejsca w środku oraz komfort dla pacjenta. Wyposażona jest w najnowocześniejszy system bezpieczeństwa jazdy. Na wyposażeniu każdej z nich znajduje się wysokiej klasy sprzęt medyczny, m.in. defibrylator z możliwością teletransmisji EKG do oddziału kardiologii inwazyjnej, gdzie pacjent trafia ze świeżym zawałem mięśnia sercowego bezpośrednio z karetki, respirator, pompa infuzyjna, program lokalizacji pojazdu oraz sprzęt teleinformatyczny do obsługi systemu SWD ( System Wspomagania Dowodzenia ). Warto dodać, że od października zeszłego roku wszystkie zespoły ratownictwa medycznego w województwie zostały wprowadzone do ogólnopolskiego systemu SWD, a co za tym idzie wszystkie zespoły, również nasze z terenu powiatu poddębickiego , dysponowane są przez jedną dyspozytornię medyczną - dodaje Michał Chmiela.

 


Fot. M.Chmiela.


Fot. M.Chmiela.

Nowa karetka, która pojawiła się w rejonie operacyjnym nr 20 (miasto i powiat poddębicki) jest wyposażona zgodnie ze standardami NFZ. Posiada monitorowany przedział medyczny oraz kamery cofania.  Wyprodukowana została pod koniec 2017 roku. Transport pacjentów, których wożą poddębickie karetki odbywa się nie tylko na terenie powiatu. Pacjenci wymagający wysoce specjalistycznego leczenia (zawały mięśnia sercowego, udary mózgu, urazy wymagające leczenia neurochirurgicznego lub torakochirurgicznego) przewożeni są nimi do ośrodków specjalistycznych w Łodzi, Sieradzu, Łęczycy i Zgierza.

Warto podkreślić, że pozostałe karetki osiągając podobne przebiegi będą wymieniane jak zostało to zrobione w innych powiatach, w których firma Falck Medycyna Sp. z o.o świadczy usługi Państwowego Ratownictwa Medycznego. 
 

(M.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone