Zamknij

100 lat szkoły w Wilamowie. Tak świętowano jubileusz [ZDJĘCIA]

11:38, 25.11.2018 M.K Aktualizacja: 07:34, 26.11.2018
Skomentuj Fot. Michał Kubacki Fot. Michał Kubacki

Powstała sto lat temu i wychowała kilka pokoleń mieszkańców Wilamowa i okolic. Mowa o Szkole Podstawowej w Wilamowie, która 23 listopada 2018 roku świętowała 100-lecie swojego istnienia.

Po mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha i Stanisława w Wilamowie obchody jubileuszu przeniosły się do budynku Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Wilamowie, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Szkoła wypełniła się nie tylko uczniami i pracownikami szkoły, ale także zaproszonymi gośćmi. Wśród nich byli przedstawicie władz gminy, parlamentu, dawni dyrektorzy szkoły – Małgorzata Kornacka i Alicja Własny, byli nauczyciele i absolwenci placówki.


Na zdjęciu Edyta Miśkiewicz - dyrektor SP w Wilamowie i burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

- Dzieje szkoły to istotna część historii okolicznych wiosek - Lekaszyna, Brzozówki, Czepowa Skotnik i Gór - mówiła Edyta Miśkiewicz, dyrektor szkoły, która wraz z uczniami przypomniała najważniejsze wydarzenia w historii podstawówki. Jak mówiła dyrektor, szkoła w Wilamowie liczy obecnie 126 podopiecznych, 21 nauczycieli oraz 6 pracowników niepedagogicznych.


Przy okazji jubileuszu wręczono tytuły ,,Honorowego Przyjaciela Szkoły".

Podczas uroczystości wręczono tytuły ,,Honorowego Przyjaciela Szkoły", które otrzymali m.in. obecni na jubileuszu burmistrz Józef Kaczmarek, proboszcz parafii w Wilamowie ks. Bogusław Karasiński, sołtys wsi Wilamów Krystyna Maj. Łącznie tytuły przyjaciela szkoły otrzymało 29 osób, firm i instytucji. Na zakończenie uroczystości swój program artystyczny zaprezentowali uczniowie oraz wystąpiła ,,Kapela ze Wsi Wilamów".


Z okazji 100-lecia na budynku szkoły pojawiła się tablica upamiętniająca.

Historia szkoły w Wilamowie

Szkoła w Wilamowie powstała w 1918 roku jako placówka jednoklasowa. Nauczycielem był Michał Kuna, który w roku 1940 został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie Gussen. Po oswobodzeniu okolicy z rąk okupantów, 15 II 1945 roku ponownie została otwarta polska szkoła. Do 1 VIII 1945 roku pracowała w niej córka Michała Kuny – Jadwiga Zięba. W roku szkolnym 1945/46 zostały uruchomione cztery oddziały, a  pracę podjęli wówczas Helena i Tadeusz Tomaszewscy. Do szkoły zgłosiło się 133 dzieci w różnym wieku i na różnym poziomie nauczania,  wykorzystując jako miejsce nauki przydzielony przez władzę poniemiecki barak. Po wejściu w 1966 roku VIII klasy do szkół podstawowych budynek szkolny stał się zbyt mały i  24 V 1967 roku odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy budynek szkolny. Rok szkolny 1968/69 młodzież rozpoczęła już w nowej (obecnej) szkole,a szkoła otrzymała imię Marii Skłodowskiej-Curie. Jesienią 2003 roku szkoła została wyremontowana – wymieniono wszystkie okna, położono nową elewację i pomalowano budynek. Obecnie uczniowie mają możliwość stałego korzystania z atrakcyjnej oferty szkoły, m.in. bogato wyposażonej pracowni komputerowej, Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej działającego przy szkolnej bibliotece, a także kawiarenki internetowej, którą w 2009 roku ufundowała Fundacja ING Dzieciom. W wilamowskiej  szkole działają: Samorząd Uczniowski, Spółdzielnia Uczniowska „Cypisek”, SKO, Gromada zuchowa, koła: europejskie, matematyczne, polonistyczne, sportowe, taneczne i plastyczne. Prowadzone są także dodatkowe zajęcia dla uczniów, którzy mają trudności w nauce, m.in. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego i  matematyki, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i ogólnorozwojowe oraz logopedia.Uczniowie szkoły aktywnie uczestniczą w licznych konkursach, odnosząc sukcesy na szczeblach: powiatowym, wojewódzkim, a także krajowym. 

Dyrektorzy w Szkoły Podstawowej w Wilamowie:
Czesław Stańczak, Jadwiga Wilczyńska, Małgorzata Kornacka, Alicja Własny, Edyta Miśkiewicz (obecnie).

(źródło: https://spwilamow.szkolnastrona.pl/p,1,o-placowce)

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%