Zamknij
REKLAMA

Koła z całego powiatu spotkały się w Poddębicach

08:21, 18.04.2019 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Spotkanie z członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu poddębickiego zorganizowano 17 kwietnia 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Poddębicach. W spotkaniu uczestniczyły także panie z kół z: Rożniatowa, Wilamowa, Felicjanowa, Orzeszkowa, Spycimierza i Wielenina.

Spotkanie zorganizowane w Starostwie Powiatowym w Poddębicach miało przybliżyć m.in. informacje nt. zmian, jakie w funkcjonowaniu kół zaszły po wprowadzeniu ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Ustawa o kołach gospodyń wiejskich nadała kołom osobowość prawną i umożliwiła prowadzenie dzielności gospodarczej. KGW zakładane na mocy tej ustawy muszą być zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z wpisami w ARiMR na terenie powiatu zarejestrowane są 33 koła, w tym 8 na terenie gminy Uniejów.


Na zdjęciach panie z kół z Wilamowa i Wielenina.

,,Koła Gospodyń Wiejskich to wiele lat tradycji. Od ponad stu lat są one wpisane w naszą polską historię, z olbrzymimi tradycjami, ogromnym dorobkiem. Były sygnały, że jest potrzeba usankcjonować prawnie możliwości powstawania nowych kół. W ubiegłym roku mieliśmy inicjatywę ustawodawczą, która po uchwaleniu w Sejmie pozwala na nowych zasadach rejestrować się kołom i uzyskiwać osobowość prawną. Dzięki tej ustawie w Polsce do końca ubiegłego roku zarejestrowało się na nowych zasadach ponad 5 tysięcy KGW". Cieszymy się, że w naszym niewielkim powiecie poddębickim powstało ich ponad trzydzieści" - mówił poseł Piotr Polak.

W trakcie spotkania można było usłyszeć m.in. prezentację nt. Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, którą poprowadziła Barbara Orłowska z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz informacje o rozliczaniu podatkowym Kół Gospodyń Wiejskich, którą przedstawiła Irena Jaszczura, kierownik obsługi bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym w Poddębicach. O możliwościach finansowania w ramach @PROW 2014-2020 mówiła podczas spotkania Edyta Michalska - zastępca dyrektora Departament Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.

W spotkaniu wzięli udział Piotr Polak poseł na Sejm RP,  Dorota Więckowska - radna Sejmiku Województwa Łódzkiego  oraz Małgorzata Komajda -starosta poddębicki oraz około 60 przedstawicieli kół z terenu powiatu poddębickiego.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone