Zamknij
REKLAMA

Mammobusy wracają do pracy. W środę jeden z nich odwiedzi Poddębice

12:23, 14.07.2020 | M.K
Skomentuj
REKLAMA

Po przerwie – 3 miesięcznej – spowodowanej pandemią rozporządzeniem z 19 czerwca 2020 r. mammobusy wróciły do pracy.  Na przyszły kwartał zaplanowano 240 postojów. Łódzki NFZ zapewnia badania w 45 mammobusach należących do 4 świadczeniodawców. W zeszłym roku z badań w mammobusach skorzystało 45 tys. kobiet. Mammografia to bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian nowotworowych w piersiach i rozpoczęcie leczenia.

W powiecie poddębickim mammobus będzie 15 lipca 2020 w godz. 09 – 16, NA PARKINGU URZĘDU MIEJSKIEGO w Poddębicach,  UL. ŁÓDZKA 17/21.

Listę postojów mammobusów można sprawdzić tutaj: https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/aktualnosci/6465-zbadaj-piersi-sprawdz-gdzie-skorzystac-z-mammografii-w-dniach

Z bezpłatnego badania w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

·nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;

·otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:

·rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),

·mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;

·nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Aby wykonać bezpłatnie mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. W Łódzkiem są 23 stacjonarne pracownie mammografii.

W 2019 roku w całym kraju, w pracowniach stacjonarnych oraz mammobusach - przebadano 1 041 542  kobiet w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wartość udzielonych świadczeń we wszystkich etapach programu wyniosła ponad 91,7 mln zł. Najliczniej z badań mammograficznych korzystały mieszkanki województwa mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Co ważne, blisko 42 tysiące pacjentek skierowano na dalszą diagnostykę lub leczenie.

W Łódzkiem w roku 2019 z badań skorzystało 76 231 pacjentek, większość – 45 tys. pań skorzystała z badania w mammobusach. Po badaniach do dalszej diagnostyki 2 818 kobiet, do dalszej diagnostyki i na konsultację onkologiczną 460 - łącznie 3 278 kobiet.  W tym roku w miesiącach styczeń – marzec br. wykonano 10 412 badań w mammobusach we wszystkich 24 powiatach województwa łódzkiego.

Pracownie stacjonarne, które pracowały także podczas pandemii wykonały 2330 mammografii w okresie marzec-maj 2020 r.

Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka.

źródło: NFZ

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz