Zamknij

Spycimierskie Boże Ciało 2022. Tak wyglądały kwietne dywany wpisane na listę UNESCO i procesja w Spycimierzu ZDJĘCIA

09:08, 17.06.2022 . Aktualizacja: 11:08, 22.06.2022
Spycimierskie Boże Ciało 2022. Tak wyglądały kwietne dywany wpisane na listę UNESCO i procesja w Spycimierzu ZDJĘCIA Spycimierskie Boże Ciało 2022. Tak wyglądały kwietne dywany wpisane na listę UNESCO i procesja w Spycimierzu ZDJĘCIA

Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała była pierwszą od momentu uzyskania przez Spycimierz wpisu kwietnej tradycji na światową listę UNESCO. 16 czerwca 2022 roku tysiące osób odwiedzających Spycimierz mogło podziwiać nie tylko kwietne dywany, ale rówież wykonany z kwiatów krucyfiks, który zrobili goście z Włoch, krakowskie szopki oraz posłuchać koncertu fińskiej orkiestry.

Spycimierskie Boże Ciało 2022. Tak wyglądały kwietne dywany wpisane na listę UNESCO i procesja w Spycimierzu ZDJĘCIA
 

[FOTORELACJA]1372[/FOTORELACJA]

W Spycimierzu od lat kultywowana jest tradycja układania dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała. Ta wyjątkowa tradycja została w 2021 roku zauważona i doceniona przez UNESCO wpisem na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Wcześniej trafiła na listę krajową.

W czwartek 16 czerwca 2022 roku tysiące osób, które odwiedziły Spycimierz koło Uniejowa mogło podziwiać nie tylko kwietne dywany, ale rówież wykonany z kwiatów krufyfiks, który zrobili goście z Arteny we Włoszech. Krucyfiksy wykonywane są z drewna i zdobione m.in. trzciną, dzikimi szparagami i kwiatami.

Mszy Świętej, która odprawiona została przy ołtarzu polowym kościoła parafialnego w Spycimierzu przewodniczył ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski, a uczestniczyli w niej m.i.n. Piotr Polak – Posełna Sejm RP, Grzegorz Schreieber – Marszałek Województwa Łódzkiego, Małgorzata Komajda – Starosta Powiatu Poddębickiego oraz Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa.

Mieszkańcy Spycimierza i okolicznych wiosek już od samego rana w Boże Ciało przygotowują piękne kwiatowe dywany, które ozdabiają kwiatami, liśćmi, gałązkami drzew, korą oraz piaskiem. 

W kościele parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu przygotowana była ciesząca się dużym zainteresowaniem wystawa krakowskich szopkek. Od 2014 roku krakowskie szopkarstwo znajduje się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a w 2018 roku zostało wpisane jako pierwsze polskie zjawisko na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną przez UNESCO

Dwa występy w Spycimierzu dała 35-osobowa orkiestra z fińskiego Kaustinen. Zespół, który przyjechał na zaproszenie burmistrza Uniejowa, podobnie jak Spycimierz w ubiegłym roku trafił  na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
 

[ZT]5894[/ZT]

Na terenie boiska szkolnego w Spycimierzu działała osada wczesnośredniowieczna Drużyny Spicimira, gdzie stanęły kramy z rękodziełem oraz odbywały się m,.in, pokazy dawnego rzemiosła i zwyczajów.

[ZT]5896[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%