Zamknij
REKLAMA

Rodzinne ferie na stoku? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

14.45, 06.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16.24, 18.01.2023

Ferie rozpoczną się w połowie stycznia 2023 roku. To idealna okazja, by w środku sezonu narciarskiego wybrać się w góry całą rodziną. Warto mieć wtedy ubezpieczenie narciarskie, które będzie dopasowane do aktywności na stoku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego ubezpieczenia!

Z tego artykułu dowiesz się, jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie na narty, poznasz zalety assistance podróżnego i przeczytasz o przykładowych cenach polis dla całej rodziny na zagranicznych wyjazd w góry.

Jedno dla wszystkich

Jeśli wybierasz się całą rodziną na narty, to nie musisz kupować ubezpieczenia dla każdej osoby. Wystarczy, że nabędziesz jedną polisę dla wszystkich członków rodziny. Jak to zrobić? Czy wymaga to specjalnych działań? Nie i jest to banalnie proste!

Kalkulator ubezpieczenia turystycznego umożliwia wskazanie liczny osób, które chcesz ubezpieczyć. Następnie trzeba podać ich wiek. W przypadku dzieci wystarczy wskazać przedział wiekowy 0-17 lat. Dla dorosłych podróżnych podaje się dokładny wiek. 

Ochrona ubezpieczenia narciarskiego

Przy zakupie ubezpieczenia zawsze podaje się cel wyjazdu. Dlaczego jest to ważne? Ubezpieczyciel dobiera zakres ochrony do aktywności podczas obowiązywania ubezpieczenia. W końcu wylegiwanie się na słonecznej plaży jest czymś zupełnie innym niż szusowanie po alpejskich trasach zjazdowych.

Gdy będziesz kupować ubezpieczenie na narty dla całej rodziny, nie zapomnij:

 • rozszerzyć ochrony o uprawianie narciarstwa i snowboardingu;
 • wybrać wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia;
 • sprawdzić, czy w pakiecie jest OC sportowe i NNW;
 • a także ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Pamiętaj, że powyższe rady dotyczą wyjazdu za granicę. W przypadku ubezpieczenia na podróż krajową nie będzie w niej w ogóle ubezpieczenia kosztów leczenia, ponieważ w Polsce pokrywa je NFZ. Oczywiście podczas wyjazdu zagranicznego do krajów UE i EFTA powinieneś wyrobić EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), ale pamiętaj, że nie zastępuje ona ubezpieczenia turystycznego.

Uwaga!

EKUZ należy wyrobić dla każdego członka rodziny, a ubezpieczeniu można kupić jedno dla wszystkich! 

Rozszerzenie ochrony o narciarstwo i snowboard pozwoli rozszerzyć ochronę o aktywność na stoku. Tak więc OC w życiu prywatnym stanie się sportowym, a NNW zadziała także, gdy do wypadku dojdzie podczas uprawiania wskazanych sportów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku https://mubi.pl/poradniki/rodzinne-ubezpieczenie-narciarskie/.

Z kolei wysoka suma ubezpieczenia kosztów leczenia pozwoli pokryć wszystkie rachunki za leczenie, gdy dojdzie do choroby lub wypadku. W niektórych krajach koszty leczenia mogą być bardzo wysokie. 

Pamiętaj także, że EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej i transportu medycznego, a dodatkowo pozwala na leczenie w publicznych placówkach opieki medycznej na zasadach obowiązujących w danym państwie – jeśli np. hospitalizacja jest płatna, to bez ubezpieczenia turystycznego będziesz musiał za nie zapłacić z własnej kieszeni.

Assistance to przydatna rzecz!

Koszt akcji ratowniczej w Alpach to tysiące euro. Dzięki assistance w ubezpieczeniu turystycznym, które jest często powiązane z ubezpieczeniem kosztów leczenia, za taką usługę zapłaci ubezpieczyciel. To jednak nie wszystko. Assistance podróżne zapewnia między innymi:

 • pokrycie kosztów transportu do kraju,
 • transport bliskich,
 • dostarczenie rzeczy osobistych,
 • zakwaterowanie w hotelu w przypadku rekonwalescencji,
 • wsparcie informacyjne,
 • wsparcie tłumacza,
 • opiekę nad psem lub kotem,
 • pomoc, gdy dojdzie do utraty dokumentów,
 • naprawę zniszczonego sprzętu,
 • zwrot kosztów za niewykorzystany skipass z niezależnych przyczyn.

Zakres usług oferowanych w ramach assistance podróżnego różni się u poszczególnych ubezpieczycieli.

Ile to kosztuje?

Ubezpieczenie turystyczne nie kosztuje dużo. W przypadku jednej osoby za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić tyle, co za dobry obiad w restauracji, a często nawet mnie! Od czego zależy więc cena polisy turystycznej?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od miejsca wyjazdu, liczby ubezpieczanych podróżnych, zakresu ochron zawartych w pakiecie, sum ubezpieczenia oraz wskazanego celu wyjazdu, a więc rozszerzeń ochron związanych z aktywnością – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Przejdźmy do konkretów. Oto ceny przykładowego ubezpieczenia dla 4-osobowej rodziny, która wybrała się do Austrii na narty na 8 dni:

 • 232 zł – ubezpieczenie kosztów leczenia (600 tys. zł), NNW (50 tys. zł), OC w życiu prywatnym (250 tys. zł);
 • 300 zł – ubezpieczenie kosztów leczenia (150 tys. zł), NNW (30 tys. zł), OC w życiu prywatnym (50 tys. zł);
 • 399 zł – ubezpieczenie kosztów leczenia (200 tys. zł), NNW (10 tys. zł), OC w życiu prywatnym (50 tys. zł).

Szczegóły ubezpieczenie zawsze warto sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego pod kątem własnych danych i preferencji dotyczących wyjazdu. Udanych ferii!

 

_____________________________________________________________________________________________________________________

Wyjeżdżając na ferie za granicę warto pomyśleć również o mobilnym Internecie na podróż. Więcej szczegółów można znaleźć na XOXOWiFi.com https://xoxowifi.com/

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%