Zamknij

Mój Prąd 4.0 – ile możesz dostać w ramach dofinansowania fotowoltaiki?

15:30, 04.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:30, 04.01.2023

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii i ograniczenie nadmiernego eksploatowania surowców naturalnych w ostatnich latach stało się może jeszcze nie priorytetem, ale z pewnością kwestią, która jest podnoszona coraz częściej. To między innymi właśnie z tego względu wiele gospodarstw domowych (ale również instytucji) interesuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej z fotowoltaiki. Choć jest to kosztowne przedsięwzięcie, to jego zwrot w postaci taniego prądu przychodzi dość szybko. Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej, ale obawiasz się wysokich kosztów? Dowiedz się więcej na temat programu dofinansowania Mój Prąd 4.0.

Czym jest program dofinansowania fotowoltaiki Mój Prąd 4.0?

Mój Prąd 4.0 to rządowy program dofinansowania fotowoltaiki, którego celem jest wsparcie finansowe gospodarstw domowych chcących zainwestować w energię odnawialną. Dofinansowanie jest możliwe zarówno dla tych, którzy dopiero chcą założyć instalację, jak i dla tych, którzy już ją założyli.

Mój Prąd 4.0 to czwarty nabór do tego programu, który wystartował 15.04.2022 r. i będzie trwać do 22.12.2022 r. Może jednak zakończyć się wcześniej, jeśli zostaną wyczerpane środki na jego realizację. Pierwszy nabór do programu dofinansowania wystartował w 2018 roku.

Maksymalna wysokość dofinansowania to nawet 20 500 zł. Jest przeznaczone dla osób fizycznych i obejmuje między innymi:

  • zakup paneli wraz z niezbędnymi elementami do kompleksowego zainstalowania systemu,
  • transport i montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • zakup, a także transport i montaż urządzeń przeznaczonych do magazynowania energii,
  • zakup systemu zarządzania energią.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dofinansowanie?

Najważniejsze kryterium związane z przystąpieniem do programu to to, że jest on kierowany dla osób fizycznych, mających podpisaną umowę z dystrybutorem. Dofinansowanie można otrzymać również na nowe instalacje o mocy 2-10 kW.

Dofinansowanie nie obejmuje rozliczeń na zasadach systemu opustu – konieczne jest przejście na nowy system rozliczeń (net-billing).

Z programu nie mogą skorzystać osoby, które wykorzystały już środki z innej dotacji na instalację fotowoltaiczną. Środki z programu nie mogą być wykorzystane na rozbudowę czy przebudowę już istniejącej instalacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%