Zamknij

Jak długo dorasta pies?

08:21, 31.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:23, 31.07.2022
Jak długo dorasta pies? Jak długo dorasta pies?

Wielu właścicieli małych czworonogów zastanawia się, kiedy przestaną one rosnąć i dojrzewać. Z jednej strony chodzi o ich pełne rozmiary, z drugiej o dojrzałość psychiczną, za którą idzie między innymi przewidywalność zachowań czy ogólna stabilność psychiczna zwierzaka. Zależnie od pewnych indywidualnych cech każdego psa, czas, w jakim dorastają, może się różnić, podobnie jak długość ich całego życia.

Kiedy pies staje się dorosły?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w jakim wieku pies staje się dorosły. Zależy to przede wszystkim od jego rasy, genów i wielkości. Gdy mowa o kundelkach nieznanego pochodzenia, określenie wieku ich dojrzałości może być kłopotliwe. Zwykle uznaje się, że psy małych rozmiarów dojrzewają szybciej od zwierzaków dużych ras, które jednak szybko przybierają na masie w ciągu pierwszych miesięcy życia.

Warto rozróżnić dojrzałość psychiczną i fizyczną psa, które nie zawsze idą ze sobą w parze. Roczny pies może osiągnąć już swoje pełne rozmiary, co nie oznacza, że będzie on w pełni dojrzały psychicznie. Uważa się, że czworonogi przestają rosnąć fizycznie pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia. Około 18. miesiąca większość z nich zaczyna dojrzewać również psychicznie, zachowywać się bardziej przewidywalnie i rozumieć intencje czy polecenia swojego właściciela.

Jak obliczyć wiek psa w przeliczeniu na lata ludzkie?

Kiedyś mówiono, że jeden rok z życia psa to odpowiednik 7 lat życia ludzkiego. W rzeczywistości jest to jednak duże uproszczenie, które, szczególnie pod kątem szczeniaków, mija się z prawdą. Psy szybciej od ludzi przechodzą przez etapy swojego życia. Już pierwszy rok dla dużych ras to tyle, co około 12 lat dla człowieka, natomiast dla małych kilkukilogramowych psów może być nawet jak 20 lat! Drugi rok ich życia to kolejne 10 lat. Łatwo więc obliczyć, że po dwóch latach wiek psa odpowiada w pełni dorosłemu człowiekowi.

Wiek psa tabela pokazuje jasno – dopiero po drugim roku życia orientacyjny przelicznik psiego wieku zwalnia. Każdy kolejny rok staje się odpowiednikiem mniejszej ilości czasu dla człowieka. Chociaż małe psy zwykle szybciej dorastają, zazwyczaj także dłużej żyją. Przeliczając wiek kilkunastoletnich psich seniorów, to mniejsze rasy uznane będą za młodsze.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%