Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać szlifierkę kątową?

09.45, 18.09.2022 .

Szlifierka kątowa jest bardzo uniwersalnym elektronarzędziem, które każdy fachowiec bez względu na branżę, powinien mieć na swoim wyposażeniu. Charakteryzuje się ona małymi wymiarami, jest poręczna i skutecznie pomaga sprostać wielu wyzwaniom w codziennej pracy. Podczas dokonywania decyzji o zakupie szlifierki kątowej warto przyjrzeć się kilku aspektom, które mają decydujący wpływ na jej przydatność.

 

Charakterystyka szlifierek kątowych oraz ich zastosowanie

Wybór odpowiedniej szlifierki kątowej powinien być uwarunkowany zakresem prac, do jakich narzędzie będzie służyło. Jeśli więc ma ona służyć do szlifowania niewielkich powierzchni, czy też lżejszych materiałów, to wystarczy wybrać urządzenie, które charakteryzuje się mniejsza mocą. Jeśli jednak w planach jest obróbka materiału twardego, jak na przykład stal, beton, czy kostka brukowa, to z pewnością niezbędny okaże się mocniejszy sprzęt i dysponujący odpowiednią tarczą. 

Na rynku znaleźć można dwa główne rodzaje szlifierek kątowych. Dostępne są modele jednoręczne, których moc zazwyczaj oscyluje w granicach 600-1000W, a także dwuręczne, które dysponują znacznie większą mocą, w przedziale 1800-2500W. Pierwsze z nich są idealnym rozwiązaniem do mniejszych prac i dla majsterkowiczów. Drugie z kolei to w pełni profesjonalne elektronarzędzia do zdecydowanie trudniejszych zadań do realizacji. 

Bez względu na zakres prac, jaki ma być wykonywany, warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy urządzenie ma wbudowaną funkcję regulacji obrotów. Określana jest ona parametrem opisywanym jako RPM lub obr/min. Regulacja ma znaczenie z tego względu, że wybierając wolniejszą prędkość można wykonywać bardziej precyzyjne prace. Należy pamiętać, że wolniejsze obroty oznaczają jednocześnie wolniejszego postępu prac. Dlatego, jeśli jakieś zadanie ma zostać zrobione szybciej, to należy wybrać wyższe obroty w urządzeniu.

Wysokiej jakości szlifierki kątowe dostępne są na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/elektronarzedzia-sieciowe/szlifierki-katowe.

Rodzaje szlifierek kątowych

Szlifierki kątowe dostępne są w różnych wariantach na rynku. Dzięki temu można je bez problemu dobrać do swoich potrzeb i wymagań. Z reguły rozróżnia się je pod względem systemu zasilania. W sklepach budowlanych i remontowych można znaleźć urządzenia zasilane akumulatorowo lub sieciowo. Szlifierki kątowe, które są wyposażone w akumulator z pewnością dają większą swobodę wykonywania pracy. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy w pobliżu nie ma dostępu do gniazda zasilającego. Ich wadą jest jednak mniejsza moc.

Ponadto mogą one pracować  tylko tak długo, na ile starczy im baterii. Dlatego też warto wyposażyć się w przynajmniej dwa akumulatory. Z reguły są one dedykowane majsterkowiczom i do wykonywania prostych prac. Szlifierki kątowe zasilane sieciowo to urządzenia ze znacznie większą mocą, dedykowane do obróbki twardszego materiału i najczęściej wybierane są przez fachowców. Ich wadą jest z kolei konieczność stałego podłączenia do sieci elektrycznej, co może stanowić pewnego rodzaju ograniczenie.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%