Zamknij

Sterylizacja i kastracja psów – czy zabieg jest potrzebny?

15:52, 29.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:52, 29.11.2022

Kastracja psów i sterylizacja suczek nie jest konieczna dla ich zdrowia, jednak zalecana przez weterynarzy. Za takimi zabiegami idą pewne korzyści zdrowotne odczuwalne dla psa, a także zmiany w zachowaniu, które mogą być pozytywnie odbierane przez właścicieli. Dlaczego warto umówić taki zabieg i kiedy jest na to odpowiedni moment?

 

Jakie korzyści przynoszą zabiegi kastracji i sterylizacji?

O kastracji mówi się pod kątem psów, sterylizacji natomiast – suczek. Korzyści wiążące się z tymi zabiegami różnią się w zależności od płci zwierzaka, tak samo, jak ze względu na inną budowę ciała różni się sam sposób ich przeprowadzania.

Kastracja psa przynosi korzyści takie jak:

  • likwidacja ryzyka zachorowania zwierzęcia na nowotwór jąder i innych chorób układu płciowego;
  • ograniczenie chęci psa na ucieczki związane z poszukiwaniem partnerki;
  • pohamowanie niepożądanych zachowań, w tym agresywnych, czy nawet prób kopulowania z przedmiotami albo znaczenia terenu.

Sterylizacja suczki, ze względu na trudniejszy dostęp do narządów płciowych, jest bardziej skomplikowanym zabiegiem. Jest on jednak całkowicie bezpieczny dla zwierzęcia i wiąże się z następującymi korzyściami:

  • likwidacją ryzyka wystąpienia nowotworów macicy czy jajników;
  • zahamowaniem naturalnego instynktu psa wiążącego się między innymi z ciążami urojonymi;
  • usunięciem problemu uciążliwych cieczek, w tym zarówno pod kątem higienicznym, jak i związanym z potrzebą ciągłego pilnowania suki, aby unikać kontaktu z psami;
  • skutecznym zapobieganiem ciąży.

Kiedy umówić zabieg u weterynarza?

Zabieg sterylizacji lub kastracji zwykle umawia się jeszcze zanim pies osiągnie dojrzałość płciową, co następuje pomiędzy 6. a 12. miesiącem jego życia. Odpowiedni moment ma szczególne znaczenie w przypadku suczek, które zwykle sterylizuje się tuż po pierwszej cieczce. Niektórzy weterynarze przeprowadzają zabieg jeszcze przed jej wystąpieniem, jednak co ważne, nigdy nie należy sterylizować suki podczas trwania cieczki. W tym czasie narządy płciowe zwierzęcia są mocniej ukrwione, co mogłoby spowodować utratę zbyt dużej ilości krwi.

Pies powinien pojawić się na umówionym zabiegu na czczo. Już podczas umawiania wizyty warto wziąć pod uwagę, że zwierze będzie musiało zostać odebrane kilka godzin później, a ze względu na podane leki konieczna może być wzmożona opieka. Co ważne, po kastracji na stałe zmieniają się potrzeby psa, w tym także pod kątem żywieniowym. Jak dbać o psa po zabiegu? O prawidłowym żywieniu, zapotrzebowaniu na składniki energetyczne i odżywcze przeczytać można w artykule na stronie https://blog.piesotto.pl/jaka-karme-podawac-psu-po-sterylizacji/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%