Zamknij
REKLAMA

Wielkanoc coraz droższa - jak sfinansować świąteczne wydatki?

13:00, 19.04.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Jeśli ktoś ma wrażenie, że co roku wydaje więcej pieniędzy na Wielkanoc, to wcale się nie myli. Jeszcze większego szoku można doznać, udając się na tegoroczne zakupy świąteczne. Warto zastanowić się, w jaki sposób sfinansować takie wielkanocne wydatki.

Wielkanoc to bardzo popularne w Polsce święto. Obchodzą je nie tylko ludzie wierzący, ale także pozostali Polacy. Wynika to z faktu, że święta wielkanocne są postrzegane przede wszystkim jako wydarzenie rodzinne, jak wynika z badania CBOS. Dopiero na drugim miejscu Wielkanoc jest traktowana jako przeżycie religijne. Za to dla wielu Polaków te święta są okazją do odpoczynku, do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a nawet są okazją do jedzenia i picia. Na wielkanocnym stole nie może przecież zabraknąć tradycyjnych potraw. Niestety, przygotowanie świąt to w tym roku bardzo duży problem i nie chodzi tu o męczące porządki domu lub mieszkania.

- Coraz więcej osób spędza Wielkanoc poza domem, decydując się na wykupienie wycieczki za granicę lub na wyjazd do jednego z polskich kurortów. Jednak większość Polaków przygotowuje święta w domu. To wiąże się z porządkami, sprzątaniem, ale przede wszystkim z koniecznością zrobienia przedświątecznych zakupów. Wtedy można doznać szoku – zauważa ekspert marki Ferratum Money. – W tym roku zapłacimy dużo więcej za żywność, a to może sprawić, że konieczne będzie pożyczenie pieniędzy na święta. Nie należy jednak wybierać oferty pożyczki pochopnie, ale dokładnie ją przeanalizować – przypomina przedstawiciel Ferratum Money.

Zanim jednak zastanowimy się, w jaki sposób sfinansować wielkanocne wydatki, należy sprawdzić, ile pieniędzy możemy potrzebować na święta.

Wielkanoc najdroższa w historii

Informacje napływające z GUS i analizy dokonywane przez różnych ekonomistów nie napawają optymizmem – Wielkanoc w 2019 roku będzie po prostu droga. Do tego trudno pokusić się tu na jakąś oszczędność, skoro wiele potraw i napojów musi się znaleźć na wielkanocnym stole, bo taka jest tradycja i takie są nasze przyzwyczajenia. Firma badawcza Nielsen przebadała wielkanocne preferencje polskich konsumentów. Z badania wynika, że na świątecznym stole nie może zabraknąć żurku, a do niego – białej kiełbasy. Obowiązkowe są również ciasta, przy czym część osób przygotowuje je od podstaw, a część kupuje gotowe lub w proszku i dopiero wypieka. Do tego nie może zabraknąć wędlin, pieczywa i jaj. Na wielkanocnych stołach znajdziemy także czekolady, pralinki i cukierki.

Niestety, zakup tych wszystkich świątecznych rarytasów i przygotowanie ulubionych potraw będzie w tym roku najdroższe w historii. Opublikowane tuż przed świętami dane GUS o wskaźnikach cen nie pozostawiają złudzeń – żywność zdrożała w marcu o 2,6% w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku. Najbardziej wzrosły ceny warzyw – o 16,6% r/r (głównie biała kapusta, cebula, ziemniaki, groszek i marchew), potem cukru – o 11,2% r/r, pieczywa – o 9,6% i mąki – o 9,2%. Za to staniały jaja o 10% r/r i wieprzowina o 2,7% r/r. Jak zatem sfinansować te wysokie wydatki świąteczne?

Jak sfinansować Wielkanoc?

Z badania przygotowanego przez firmę SW Research wynika, że 76% Polaków zamierza sfinansować wydatki wielkanocne z bieżącego domowego budżetu, a 3% ma na ten cel odłożone oszczędności. Pozostali najczęściej zaciągną pożyczkę, przy czym co czwarty badany chce pożyczyć kwotę do 500 zł, 43% respondentów – do 1000 zł, a 16% badanych przez SW Research – ponad 1000 zł.

Pożyczka to popularny sposób na sfinansowanie Wielkanocy. Pojawia się jednak dylemat, od kogo pożyczyć pieniądze. Część osób wybiera wtedy bank. Problem polega jednak na tym, że tam najczęściej trzeba się liczyć ze skomplikowanymi formalnościami i koniecznością przygotowania wielu dokumentów. Do tego przeważnie trzeba udać się osobiście do placówki bankowej, gdzie czekają kolejki. W okresie przedświątecznym może być duży problem z wygospodarowaniem czasu na kredytowe formalności w bankach. Nie można zapominać, że przed Wielkanocą Polaków pochłaniają porządki i sprzątanie. Połowa naszych rodaków badanych przez Payback rozpoczyna porządki dopiero w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc, a 10% zostawia tego rodzaju prace na ostatnią chwilę. 70% Polaków sprząta cały dom lub mieszkanie, a potem jeszcze 60% przyrządza wielkanocne potrawy. Jak w takiej sytuacji znaleźć czas na formalności związane z pożyczeniem pieniędzy na Wielkanoc?

Rozwiązaniem może okazać się oferta firm pożyczkowych, która dostępna jest przez Internet. W takim przypadku wszystkie formalności można załatwić online bez wychodzenia z domu, w przerwie pomiędzy sprzątaniem jednego i drugiego pokoju. Do tego nie trzeba zazwyczaj przygotowywać wielu dokumentów. Decydując się jednak na ofertę pozabankowych pożyczkodawców, warto wybrać pożyczkę na raty. Łatwiej ją spłacić niż tradycyjną chwilówkę, ponieważ zobowiązanie jest rozkładane na dogodne raty, a okres spłaty to nawet kilka lat. Ponadto można pożyczyć zdecydowanie wyższą kwotę niż w przypadku chwilówek – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Bez względu na to, w jaki sposób zdecydujemy się sfinansować tegoroczną Wielkanoc, warto z rozwagą dokonywać świątecznych zakupów. W ten sposób nie przekroczymy naszego wielkanocnego budżetu.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone