Zamknij

Kredyt gotówkowy, a hipoteczny ? jakie są różnice?

10:06, 20.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:06, 20.02.2020

Finansowanie swoich inwestycji przy pomocy kredytu gotówkowego lub hipotecznego to praktyka znana i stosowana od wielu lat. Niezależnie od celu – pozwala to znacznie przyspieszyć posiadanie wymarzonego przedmiotu. Kto bowiem w dzisiejszych czasach mógłby sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę lub postawienie domu bez kredytu?

Zdecydowanie niewiele jest takich osób, które mogłyby tego dokonać. Dlatego większość decyduje się na kredyt gotówkowy, celem sfinansowania całej operacji.

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że w pewnych przypadkach wybór odpowiedniego rodzaju finansowania narzuca się w pewnym sensie sam. W momencie, w którym Twoja inwestycja związana jest z kwotą rzędu 200-300 tysięcy złotych, a posiadasz jedynie 20% tej kwoty to w większości przypadków nie chcesz czekać kolejnych kilkunastu lat, aż dozbierasz wymaganą kwotę. Wolisz skorzystać z instrumentu, jakim jest kredyt hipoteczny.

W jakiej sytuacji lepiej wybrać kredyt gotówkowy?

To bardzo proste. Jeśli do sfinansowania zakupu całej nieruchomości potrzebujesz jedynie kilkudziesięciu tysięcy złotych, lub za część pożyczonej sumy chcesz przeprowadzić remont i kupić nowy samochód to wtedy dobrym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Co do zasady najłatwiej jest przyjąć, że kredyt gotówkowy powinien być wykorzystywany w sytuacji, w której chcemy sfinansować niewielką inwestycje.

Kredyt gotówkowy, a hipoteczny – podstawowe informacje o kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny jest rodzajem kredytu długoterminowego. W Polsce udzielany jest przede wszystkim przez banki i SKOKI. Niezbędne do zawiązania zobowiązania jest wniesienie zabezpieczenia w postaci hipoteki. Jest ona ustanawiana na poczet kredytującego w oparciu o prawo użytkowania wieczystego lub prawo własności nieruchomości. W przypadku, gdy nie byłbyś w stanie spłacać zadłużenia lub nie będziesz mógł porozumieć się w tej kwestii z kredytodawcą – bank przejmie przedmiot zabezpieczenia. Obciążenie hipoteki nie jest sytuacja specjalnie komfortową. Zamiast niej możesz jednak uzyskać korzystniejsze warunki finansowania, ze względu na to, że kredyt hipoteczny jest najtańszym, dostępnym produktem bankowym.

Kredyt hipoteczny bardzo często nazywany jest tzw. kredytem celowym, czyli formą finansowania przeznaczoną na ściśle określone inwestycje. Lista ta jest dość obszerna i nie kończy się jedynie na zakupie domu lub mieszkania. Warto jednocześnie pamiętać, że zawiązanie umowy kredytu hipotecznego wymaga licznych formalności i bardzo długiej procedury kredytowej. Jednocześnie warto pamiętać, że bank posiada 21 dni na podjęcie decyzji od złożenia wniosku. Powinien także uargumentować swoją ewentualną odpowiedz negatywną, co pozwoli uzyskać klientowi dodatkowe informacje na przyszłość.

Kredyt gotówkowy – najistotniejsze informacje

Kredyt gotówkowy nazywany jest również bardzo często kredytem konsumpcyjnym. Pomimo swojej nazwy, wartość kredytu nie jest wypłacana w postaci gotówkowej. Środki trafiają na rachunek kredytobiorcy, jako jeden przelew. Kredyt gotówkowy udzielany jest na znacznie krótszy okres czasu. Jednocześnie jest znacznie droższy od kredytu hipotecznego i nie sprawdza się dobrze, jako sposób finansowania droższych inwestycji mieszkaniowych.

Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie potrzebujemy dużej ilości pieniędzy, a oszczędności, które zgromadziliśmy chcemy przeznaczyć na wyposażenie mieszkania. To także bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz długo czekać na pieniądze. Środki z kredytu gotówkowego możesz zasadniczo przeznaczyć na dowolny cel i nie musisz przedstawiać bankowi żadnych dokumentów. Banki bardzo często nazywają swoje kredyty gotówkowe pożyczkami, z uwagi na ich charakter. Przeznaczane są one na konkretne cele, takie jak zakup samochodu czy remont mieszkania.

Kredyt gotówkowy ranking – ile mogę dostać i na jak długo?

Jak mawiał klasyk – to zależy. Przede wszystkim od zdolności kredytowej kredytobiorcy. To właśnie od nich uzależniona jest w dużej mierze dostępna kwoty pożyczki online i maksymalny okres kredytowania. Mogą się pojawić jednak ograniczenia wynikające z ustawy o kredytach konsumenckich. Zasadniczo jednak większość banków udziela finansowania na poziomie 100-150 tysięcy złotych na okres 7-10 lat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%