Zamknij

Stan deweloperski - co to właściwie oznacza?

13:55, 02.04.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:56, 02.04.2020

Nieruchomości można kupować, by samemu w nich mieszkać, lecz można również traktować je jako inwestycję. Duże firmy mogą sobie pozwolić na spekulacje nieruchomościami, jednak indywidualni przedsiębiorcy czy rodziny z nieco większym kapitałem będą zainteresowane zakupem mieszkania jedynie po to, by w nim mieszkać lub by je wynająć. I do jednego, i do drugiego celu mieszkanie musi być wykończone. Niekoniecznie wyposażone - niektórzy najemcy mają własne meble i szukają mieszkania bez wyposażenia - jednak wykończenie oraz wyposażenie lokalu w sprzęty kuchenne i armaturę spoczywa na właścicielu, nigdy na najemcy. Z tego względu jako przyszły właściciel lokalu - czy to przeznaczonego na twoje lub twoich bliskich mieszkanie, czy to na wynajem - powinieneś wiedzieć, co cię czeka po odebraniu kluczy do nowego lokum.

W umowie, którą podpisałeś (lub podpiszesz) z deweloperem określone jest, że mieszkanie, które odbierzesz, będzie w stanie deweloperskim. Niekiedy firmy deweloperskie w Warszawie mają w swojej ofercie opcję wykończenia mieszkań pod klucz, jednak są to propozycje zupełnie inne niż zwyczajna sprzedaż mieszkań, kiedy to lokal oddawany jest w stanie deweloperskim. To samo sformułowanie znajduje się niemal we wszystkich ofertach handlowych, reklamowych, a nawet jeśli nie jest obecne to jest domyślne - niemal każde mieszkanie kupowane na rynku pierwotnych sprzedawane jest w stanie deweloperskim.

Co to właściwie oznacza? Teoretycznie każdy deweloper może sam określić swoją definicję stanu deweloperskiego, jednak pewne rzeczy można przyjąć za pewnik. Przykładowo, w nowym mieszkaniu na pewno będą zamontowane okna z framugami i parapetami, a także drzwi wejściowe. Możesz spodziewać się również wylewki podłogowej i ścian przygotowanych do malowania. Mieszkania w wysokim standardzie mogą mieć nawet położony parkiet, a ściany pomalowane jedną warstwą białej farby spotkać można również w budownictwie masowym.

Nie musisz martwić również o grzejniki i różne instalacje: grzewczą, wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną. Nie oznacza to, że łazienka będzie zrobiona - jedynie rury i ich przyłącza będą podłączone gdzie trzeba tak, by hydraulicy z ekipy wykończeniowej mogli dobrze podłączyć zakupione przez ciebie sprzęty. A łazienka to tylko jedno z pomieszczeń, które będziesz musiał wykończyć kupiwszy mieszkanie w stanie deweloperskim!

Jeśli chcesz postawić w mieszkaniu dodatkowe ściany działowe, możesz spróbować porozmawiać z deweloperem. Niektóre firmy bez problemu lekko zmodyfikują twoje mieszkanie jeśli tylko odpowiednio wcześnie dostarczysz plany, inne zrzucą takie modyfikacje na ciebie.

Jednak nawet jeśli nie planujesz dostawiać ścian czy wymieniać, okien, powinieneś pamiętać o czekających cię pracach budowlanych. Dlaczego? Dlatego, że jeśli nie zarezerwujesz środków na wykończenie mieszkania, nie będziesz mógł nic z nim zrobić. Sam zakup lokalu nie wystarczy - jeśli będzie on w stanie surowym, nikt nie będzie w stanie tam mieszkać. Pamiętaj więc, że stan deweloperski oznacza przede wszystkim mnóstwo pracy czekającej cię w momencie odbioru kluczy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%