Zamknij
REKLAMA

Czy warto wybierać projekty domów parterowych bez garażu?

12:11, 29.05.2020 | Materiały partnera

Dom z garażem – wydaje się, ze to standardowy „zestaw”, na jaki powinni decydować się wszyscy budujący własne lokum. Czy rzeczywiście? Zdarza się, że wymiary działki utrudniają postawienie takiej konstrukcji, lub po prostu – nie mamy potrzeby garażować samochody, a zamiast tego wolimy parkować auto np. pod wiatą. Projekty domów parterowych bez garażu są wybierane z różnych powodów – sprawdź, czy są dla Ciebie!

Dlaczego rezygnujemy z garażu?

Najczęściej decyzja na realizację projektu domu parterowego, bez garażu lub z osobnym miejscem na samochód wynika albo z oszczędności, albo z wytycznych zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Garaż przydaje się do przechowywania rzadko używanego samochodu lub jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Nie jest jednak niezbędny do zachowania samochodu w dobrym stanie, zwłaszcza jeżeli regularnie korzystamy z auta w codziennej komunikacji.

Zdarza się, że połączenie garażu z domem jest praktycznie niemożliwe – zwłaszcza na bardzo wąskich działkach lub nietypowo usytuowanych. Może też być tak, że zależy nam na parterowym domu ze względu na trudności z poruszaniem się – a zamiast garażu wolimy mieć dodatkową przestrzeń mieszkalną.

Projekty domów parterowych bez garażu – czego możemy oczekiwać?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że projekty domów parterowych bez garażu to przede wszystkim propozycje niewielkich budynków – zwykle poniżej 120 metrów kwadratowych, a więc wielkości średniego lub dużego mieszkania. Warto jednak pamiętać, że są to też domki letniskowe czy przeznaczone do budowy jako domy na wynajem, na przykład dla turystów. Rezygnacja z garażu pozwala w pełni wykorzystać budynek na cele mieszkalne, co jest szczególnie istotne na małych lub niestandardowych działkach.

Jednopoziomowe domy są popularne wśród osób, które cenią układ typowy dla mieszkań, a więc rozmieszczenie wszystkich pokoi i pomieszczeń na jednym poziomie, ale wymagają większej działki, niż domy dwupiętrowe i wyższe – w końcu wszystko musi się zmieścić na parterze. Niektórzy uznają jednak, że takie budynki wiążą się z większym bezpieczeństwem, zwłaszcza gdy w domu mają zamieszkać małe dzieci lub osoby starsze, dla których schody byłyby dużą przeszkodą w poruszaniu się. Warto też pamiętać, że projekty domów parterowych bez garażu są dość tanie w budowie – mimo większej powierzchni dachu i fundamentów.

W niektórych wypadkach inwestorzy decydują się na projekty domów parterowych bez garażu, planując budowę osobnej wiaty lub budynku w pewnym oddaleniu od domu, albo bezpośrednio połączonego z ogrodzeniem. W takiej sytuacji możliwe jest wybudowanie garażu o dowolnych parametrach i rozmiarach.

Gdzie można przejrzeć projekty domów parterowych bez garażu?

Internet jest pełen różnych stron oferujących gotowe projekty domów. Warto przeglądać strony oferujące propozycje różnych pracowni architektonicznych, np. https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_parterowych_bez_garazu.html. Pozwala to na zapoznanie się z różnoraką stylistyką i znalezienie projektu, który nam się spodoba. Warto też dokładnie sprawdzić, na co pozwala plan miejscowy lub warunki zabudowy. Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to kształt dachu, maksymalna wysokość budynku i odległość od granic działki.

Warto pamiętać, że gotowe projekty domów parterowych bez garażu to jedna z wielu możliwości – w wielu wypadkach możliwe jest zmodyfikowanie projektu, by spełniał nasze oczekiwania. Warto to skonsultować jeszcze przed zakupem projektu, by mieć pewność, że uda nam się wybudować dokładnie taki dom, o jakim marzymy.


 


 


 

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA