Zamknij
REKLAMA

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym - czy trzeba go wymienić?

09:12, 29.10.2020 | materiały partnera

Podczas badań technicznych pojazdu, do naszego dowodu rejestracyjnego wbijane są pieczątki. Stanowią one dowód na to, że takie badanie faktycznie zostało wykonane, a sam samochód jest sprawny. Problem polega jednak na tym, że w dowodzie znajdują się pola na jedynie 6 pieczątek. Czy brak miejsca na kolejny stempel w dowodzie rejestracyjnym stanowi w 2020 r. podstawę do wymiany dowodu? Odpowiadamy!

Co trzeba wiedzieć o dowodzie rejestracyjnym?

Właściciele aut powinni liczyć się z wieloma obowiązkami. Przede wszystkim muszą oni pamiętać o tym, aby zawsze posiadać aktualną polisę OC, której brak zagrożony jest wysokimi karami. Z pomocą przychodzą tutaj na szczęście wygodne kalkulatory online, jak ten na stronie: https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac; dzięki któremu znalezienie taniego ubezpieczenia jest szybkie i banalnie proste.

Oprócz wykupowania polis, właściciel auta musi także pamiętać o regularnym oddawaniu pojazdu na badania techniczne. Po takiej wizycie pozostaje ślad w postaci wbitej do dowodu rejestracyjnego pieczątki. Sam dowód rejestracyjny jest ważnym dokumentem, który zawiera podstawowe informacje na temat naszego pojazdu.

W roku 2018 posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego przestało być obowiązkiem. Wszystkie istotne dane są bowiem do sprawdzenia w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – w skrócie CEPiK. Można tam znaleźć m.in. zaświadczenia o przeglądach technicznych. Czy potrzebny jest więc nowy dowód rejestracyjny, gdy w poprzednim skończyły się już miejsca na kolejne pieczątki?

W jakim przypadku trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

W dowodzie rejestracyjnym znajduje się miejsce na 6 pieczątek, a przeglądy techniczne muszą być wykonywane co 12 miesięcy. Warto pobierać stosowne zaświadczenia, wydawane przez stację diagnostyczną, jednak nawet one nie zwalniają z obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy, gdy w poprzednim skończą się wolne pola. Nie zmienia tego nawet fakt, że przecież wszystkie dane dostępne są w systemie CEPiK. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie trwają prace rządowe, które mają przynieść istotne zmiany w tym temacie. W przyszłości wystarczyć miałoby jedynie zaświadczenie ze stacji kontroli, którego kierowca nie musiałby nawet mieć przy sobie. Takie rozwiązanie byłoby z pewnością dużym ułatwieniem.

Brak miejsca na kolejną pieczątkę sprawia, że trzeba uruchomić procedurę wymiany dowodu rejestracyjnego. Jak to zrobić? Należy zgłosić się do wydziału komunikacyjnego i tam złożyć stosowne papiery, tj. zaświadczenie o badaniu technicznym, dotychczasowy dowód, dokument potwierdzający posiadanie ważnego OC, a także potwierdzenie uiszczenia zapłaty za wymianę dowodu. Za wymianę dowodu rejestracyjnego na nowy trzeba zapłacić blisko 55 złotych. Konieczne będzie także okazanie dowodów osobistych wszystkich współwłaścicieli samochodu.

 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który podpowie w jaki sposób sprawdzić czy nowy dowód rejestracyjny jest już do odbioru - https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/jak-sprawdzic-czy-dowod-rejestracyjny-jest-juz-gotowy-do-odbioru/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%