Zamknij

Optymalizacja zakupów - samodzielnie czy ze specjalistą?

09:01, 02.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:02, 02.02.2021

Zarządy dużych firm często borykają się ze zjawiskiem, jakim jest optymalizacja zakupów. Związane z nią doradztwo zakupowe stało się więc usługą bardzo pożądaną, a niekiedy nawet niezbędną do efektywnego ograniczenia kosztów przy jednoczesnej poprawie wyniku finansowego przedsiębiorstwa.

  1. Optymalizacja zakupów w czterech krokach
  2. Outsourcing zakupów czy samodzielne działania?

Outsourcing zakupów jest domeną wyspecjalizowanych firm, w których perfekcyjnie przygotowani i doświadczeni fachowcy wspólnie z pracownikami danej firmy wypracowują najlepsze dla tej firmy strategie zakupowe. Działania te prowadzą nie tylko do oszczędności na poziomie kilkunastu procent, ale również do poprawy efektywności procesów zakupowych, ich optymalizacji oraz zwiększenia rentowności inwestycji.

Optymalizacja zakupów w czterech krokach

Dobrze zorganizowane doradztwo zakupowe opiera się na czterech segmentach. Pierwszym z nich jest optymalizacja kosztów, a więc podjęcie takich działań, które zmierzają do ograniczenia wydatków. Ograniczenia te nie mogą mieć jednak wpływu na efektywność działań, dlatego muszą zostać opracowane bardzo dokładnie i przy zachowaniu szerokiej perspektywy. Drugim filarem jest optymalizacja procesowa, a więc nie tylko zarządzanie procesami zakupowymi w obrębie przedsiębiorstwa, ale również zarządzanie dostawcami i łańcuchem dostaw. Wszystkie te działania niosą ze sobą określone ryzyko inwestycyjne i wizerunkowe, dlatego konieczne jest podjęcie działań w ramach filaru trzeciego, a więc opracowania strategii i organizacji, w tym zarządzania ryzykiem planowanych zmian. To wszystko nie będzie możliwe do przeprowadzenia bez odpowiednio wyszkolonego personelu. Ostatni filar doradztwa zakupowego to szkolenia i rozwój pracowników firmy tak, aby byli oni przygotowani do stosowania na co dzień wypracowanych rozwiązań, a ich kompetencje i umiejętności pozwalały na efektywną pracę. Całość podjętych działań sprawia, że optymalizacja zakupów może przynieść firmie wymierne korzyści, i to w krótkim czasie.

Outsourcing zakupów czy samodzielne działania?

Działania na rzecz optymalizacji zakupów można podejmować samodzielnie, jednak nie zawsze przyniosą one oczekiwane efekty. Wiele firm decyduje się więc na outsourcing zakupów, a więc pomoc wyspecjalizowanej firmy, która na co dzień zajmuje się budowaniem i wdrażaniem strategii zakupowych w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Korzystanie z usług takich firm jest pierwszym krokiem do optymalizacji kosztów, a tym samym do efektywniejszego działania na rynku, nastawionego na generowanie większych zysków.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%