Zamknij

Odzież robocza i ochronna - co pracownikowi musi zapewnić pracodawca?

09:07, 02.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:07, 02.02.2021

Ważnym obowiązkiem pracodawcy, którego nie warto lekceważyć, jest zapewnienie pracownikowi nie tylko odzieży i obuwia ochronnego, ale i analogicznego zestawu odzieży roboczej. To, który typ ubrań i obuwia należy wybrać, zależy w dużej mierze od charakteru pracy. Warto pamiętać, że odzież ochronna i robocza istotnie się między sobą różnią. 

Dla kogo przeznaczona jest odzież robocza?

Odzież ochronna - z certyfikatem i obowiązkiem zakupu

Dla kogo przeznaczona jest odzież robocza?

Odzież robocza to ubranie przeznaczone do wykonywania bardzo różnych obowiązków. To, czy jest konieczna, zależy w dużej mierze od specyfiki pracy i warunków, w jakich jest ona wykonywa. Obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej regulują odpowiednie przepisy BHP. Nie oznacza to oczywiście, że w każdej pracy taka odzież robocza jest konieczna, ponieważ choćby przy pracy biurowej nie ma żadnej potrzeby jej zakupu. Odzież tego typu służyć ma przede wszystkim pracownikom, którzy zajmują się obsługą maszyn i urządzeń, a ich ubranie prywatne jest narażone na zabrudzenie, rozdarcie, zniszczenie wprost wynikające z warunków pracy. W W wielu branżach istnieje przecież ryzyko skażenia chemicznego, biologicznego ubrania lub jego uszkodzenia mechanicznego. Nie oznacza to oczywiście, że samemu pracownikowi grozi niebezpieczeństwo, natomiast pracodawca w takiej sytuacji ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednią odzież roboczą. Ważne jest również to, że w tym przypadku może on wypłacić pracownikom ekwiwalent za tę odzież i tym samym "przerzucić" obowiązek zapewnienia sobie ochrony na pracowników. Jest to o tyle łatwe, że nie istnieją przepisy regulujące wymogi, jakie powinna spełniać odzież robocza. W tej kategorii znaleźć można bardzo różne ubrania: https://balticbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/

Odzież ochronna - z certyfikatem i obowiązkiem zakupu

W przypadku odzieży ochronnej sytuacja wygląda już nieco inaczej. Przede wszystkim tego typu odzież BHP chroni nie prywatne ubranie pracownika, ale samego człowieka przed zagrożeniam wynikającymi z wykonywanej przez niego pracy. W przeciwieństwie do zwykłego stroju roboczego musi ona także spełniać określone wymogi i być certyfikowana. Za odzież ochronną nie można pracownikowi wypłacić ekwiwalentu i zwolnić się tym samym z konieczności jej zakupu. W przypadku zawodów, w których praca wiąże dla pracownika z poważnymi zagrożeniami uderzenia mechanicznego, pracą w trudnych warunkach termicznych, narażeniem na kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, pracodawca musi mu zapewnić odpowiednie środki ochrony - tak odzież, jak i obuwie oraz inne akcesoria ochronne - kaski, gogle, maski, ochraniacze, rękawice ochronne. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%