Zamknij

Działka rolna - charakterystyka

10:06, 12.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:06, 12.04.2021

Działki rolne dość często są traktowane jako forma inwestycji. Nie są one drogie tak jak działka budowlana, a czasem istnieje również możliwość jej odrolnienia, aby móc tam postawić dom. Co więc warto wiedzieć w kwestii działek rolnych?

Informacje ogólne

Jak sama nazwa wskazuje działka rolna to miejsce do prowadzenia działalności związanej z szeroko pojętym rolnictwem. Można na takiej nieruchomości prowadzić działalność wytwórczą w zakresie produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Grunt tego typu jest sklasyfikowany przez gminę i na jego obszarze mogą się znajdować na przykład sady, łąki, stawy lub pastwiska. Dotyczy to więc także sytuacji w której na danym gruncie prowadzi się produkcję ogrodniczą, sadowniczą oraz rybną.

Działka rolna pod budowę domu

Łatwo zauważyć, że z powodu wysokich cen działek budowlanych coraz więcej osób decyduje się na zakup działki rolnej. Niesie to za sobą szereg innych korzyści oprócz dobrej ceny – między innymi możliwość zakupu działki z daleka od miasta, w malowniczej okolicy. Jednak sprawa przekształcenia działki rolnej w budowlaną nie jest taką prostą sprawą jak to może się wydawać. Aby działka rolna posłużyła do budowy domu, należy najpierw przygotować się na procedurę jej odrolnienia. Warto wiedzieć, że tego typu procedura nie zawsze jest możliwa do przeprowadzenia, bo zależy między innymi od jakości gruntu. Warto także sobie uświadomić, że jest to bardzo czasochłonny proces i wymaga sporo cierpliwości. Na początek trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czyli MPZP. Tego typu informacje można uzyskać zwykle w urzędzie gminy lub miasta. Jeśli natomiast dana działka nie znajduje się w tego typu planach to trzeba wystąpić o przygotowanie takiego planu. W przypadku gruntów rolnych klasy od I do III potrzeba zgody ministra. Sprawa wygląda inaczej w przypadku gorszej klasy gruntu, a więc klas od IV do VI – w takim przypadku procedura jest znacznie mniej skomplikowana i zwykle jest tylko formalnością. Jednak tego typu sytuacja nie zawsze jest możliwa, są od tego pewne odstępstwa, na przykład ze względu na znajdujący się na danym obszarze staw rybny.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Łodzi na RynekPierwotny.pl

Podział gruntów rolnych

Warto wiedzieć, że w zależności od klasyfikacji można podzielić użytki rolne według ich przeznaczenia. Będzie to więc związane z konkretną działalnością i można poszczególne grunty podzielić na:

  • grunty orne,
  • sady,
  • łąki trwałe,
  • pastwiska trwałe,
  • grunty rolne zabudowane,
  • grunty pod stawami,
  • grunty pod rowami,
  • grunty zadrzewione i zakrzewione znajdujące się na użytkach rolnych.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%