Zamknij
REKLAMA

Cyborium - co to jest i do czego służy?

14:07, 26.01.2022 | materiał partnera

Cyborium - jest jednym z najważniejszych naczyń liturgicznych. To właśnie w nim znajduje się Najświętszy Sakrament, który podczas Eucharystii podaje się wiernym. Kielich o kształcie custodia jest obecny w kulturze katolickiej od wieków. Przechowywany w tabernakulum jest najwyższą wartością dla wiernych zgromadzonych w Kościele. Jaka jest historia jego wykorzystania i jaka tradycja się za nim kryje? Odpowiedź poniżej!

Cyborium - tradycja Świętego kielicha…

Cyborium, (jak już wspomnieliśmy na wstępie) jest obecne w Kościele Katolickim od wielu wieków. Jest to naczynie wielkiego kultu - istotne dla duchownych i wiernych. Na przestrzeni czasu jednak zmieniał się kształt i rozmiar “świętego kielicha”. Dopiero w epoce baroku powstała wersja zamkniętego pucharu i takie oblicze cyborium znamy do dnia dzisiejszego. Nigdy potem nie ulegało zmianom i modyfikacjom. Na puchar nakłada się sukienkę (welon). Jest on wyrazem czci i szacunku dla Najświętszego Sakramentu. Warto zaznaczyć jednak, że wspomniany welon jest używany dopiero od około 1614 roku.

Z czego wykonane jest Cyborium?

Cyborium jest bardzo wartościowym kielichem. Wykonane jest ze szlachetnych materiałów, Najświętszy Sakrament, czyli element największego kultu jest pozłacany. Sama obudowa zrobiona jest zazwyczaj  z kamieni, drewna i metali szlachetnych. Proces tworzenia Cyborium jest niezwykle wymagający. Dlatego też tylko twórcy z prawdziwym talentem mogą go odpowiednio wykonać.

Cyborium - do czego służy?

Zastosowanie Cyborium jest niezwykle ważne dla osób wierzących. To właśnie w nim znajduje się Największy Sakrament. Hostia jest podana wiernym w czasie Eucharystii. Dzięki niemu duchowni mogą dzielić Komunię Świętą.  Duchowny po rytuale wyciągnięcia Cyborium z tabernakulum podchodzi do wiernych i podaje im hostię - według katolickiego dogmatu “Ciało Chrystusa”. Hostia, którą otrzymują zgromadzeni ma pogłębiać ich wiarę. Jest dla nich wielkim darem.

Gdzie kupić cyboria i hostiarki?

Chcesz kupić Cyborium? Najważniejsza jest jakość wykonania. Dlatego też z wielką rozwagą należy podejść do wyboru miejsca, gdzie zamówimy cyboria, hostiarki i inne naczynia, akcesoria liturgiczne. Doskonale sprawdzi się sklep Holyart. Największym atutem tego sklepu jest duży wybór produktów. Solidne wykonanie, z dbałością o każdy szczegół. Mnogość wzorów robi wrażenie. Najlepsze projekty polskich i zagranicznych twórców. Nie można też zapomnieć o zalecie, jaką jest z pewnością kompetentna obsługa sklepu. Zespół pracowników, którzy doskonale znają przestrzeń sakralną podpowiedzą, jaki produkt wybrać. Dostosują zamówienie do możliwości i potrzeb klienta. Z odpowiednią pomocą dokonamy najlepszego wyboru. Warto regularnie zaglądać na stronę sklepu Holyart. Asortyment sklepu jest nieustannie poszerzany, o nowe i wartościowe produkty. Warto być na bieżąco.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%