Zamknij

Jak rozplanować funkcjonalne wnętrze małego jednorodzinnego domu?

08:05, 28.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:06, 28.06.2022

W przypadku domów bardzo ważny jest ich funkcjonalny układ. Szczególnie jest istotny, gdy powierzchnia nieruchomości jest niewielka. Wtedy właśnie każdy metr kwadratowy ma wagę złota i konieczne jest dobre zaplanowanie, jak zostanie zagospodarowany. O czym warto pamiętać? Jak rozplanować wnętrze jednorodzinnego domu parterowego, aby było funkcjonalne? Co zrobić, by mieszkało się lepiej?

Wyraźny podział na strefy

Planowanie wnętrza budynku trzeba zacząć już na etapie poszukiwania planu. Funkcjonalny projekt małego domu powinien zostać podzielony na strefę dzienną i nocną. Podział ten nie musi być wyraźny, a pomiędzy strefami nie musi być widocznej granicy. Chodzi jedynie o to, by pomieszczenia, z których korzysta się w ciągu dnia, znajdowały się od frontu, a pokoje nocne - od tyłu budynku. To rozwiązanie ma dwie zalety. Po pierwsze - umożliwia szybsze przemieszczenie się po domu w ciągu dnia. Swoją obecność łatwo zawęzić do kilku pomieszczeń, które znajdują się blisko siebie, czyli do kuchni, salonu czy jadalni. Nie ma potrzeby przemierzania długiego korytarza po kilkanaście razy dziennie. Co ważne, w przypadku wizyty gości nie trzeba prowadzić ich przez cały dom, ale można zaprosić ich do jednego z pomieszczeń od frontu. Drugą sprawą jest fakt, że zwykle od tyłu domu jest ciszej. Jeśli z tej strony budynku znajduje się podwórko czy ogród, to możliwe jest zapewnienie mieszkańcom spokojnego odpoczynku. Strefy najczęściej połączone są ze sobą przy pomocy pomieszczeń neutralnych, czyli toalety lub garderoby. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie w podziale na strefy załamania budynku. To właśnie dlatego tak dużo domów parterowych ma kształt litery H lub L.

Najważniejsza jest komunikacja

W przypadku domów parterowych najważniejsza jest komunikacja pomiędzy pomieszczeniami. To ona wpływa na to, czy korzystanie z budynku jest wygodne. Komunikacja powinna być dobrze przemyślana. Korytarze powinny być w miarę możliwości proste i krótkie. Nie powinny prowadzić przez inne pomieszczenia, ale zawsze powinny być bezpośrednią drogą dotarcia do celu. Bardzo ważne jest też to, że korytarze powinny mieć dostęp do światła. Naturalne oświetlenie jest bardzo ważne, bo wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Nie zawsze jest jednak możliwe takie rozplanowanie korytarzy, by miały dostęp do okien. W takim wypadku należy wymyślić alternatywne i energooszczędne sposoby ich oświetlenia. Czasami polecane są specjalne świetliki sufitowe, które wpuszczają do pomieszczeń światło przez dach. W przypadku domów parterowych bez strychu takie rozwiązanie jest możliwe.

Otwarta przestrzeń

W przypadku domów parterowych dużą popularnością cieszą się projekty, które stawiają na otwartą przestrzeń. Polega ona na łączeniu ze sobą wszystkich pomieszczeń strefy dziennej. Kuchnię można swobodnie połączyć z salonem i jadalnią. W ten sposób tworzy się prawdziwe serce domu, w którym najczęściej będą przebywać mieszkańcy oraz ich goście. Otwarte przestrzenie są prawdziwym hitem, jeśli chodzi o funkcjonalność domów. Umożliwiają one wprowadzenie do domu mnóstwo światła, bo nie ma ograniczających je ścian. Ułatwiają zaplanowanie przestrzeni w taki sposób, by była ona wykorzystana w pełni. Do tego też są bardzo modne i lubiane przez inwestorów. Otwarta kuchnia połączona z jadalnią czy salonem nie tworzy barier pomiędzy domownikami i umożliwia im wspólne spędzanie czasu nawet podczas przygotowywania posiłków.

Wyspa kuchenna w funkcjonalnej kuchni

W przypadku zdecydowania się na otwartą przestrzeń warto rozważyć zdecydowanie się na wyspę kuchenną z częścią barową. Będzie ona stanowiła świetne miejsce do przygotowywania posiłków, równocześnie będąc ciekawą alternatywą dla stołu. Wyspa skutecznie oddziela też od siebie część kuchenną od reszty pomieszczeń. W nowoczesnych projektach jest ona traktowana niemal jak dodatkowa ozdoba. Warto też pamiętać, że wyspa kuchenna jest bardzo funkcjonalna. Dzięki temu umożliwia ona wygospodarowanie dodatkowego miejsca do przechowywania. Ułatwia ona też stworzenie trójkąta z najważniejszych kuchennych sprzętów ustawionych na jego wierzchołkach - zlewu, kuchenki i lodówki. Jej zastosowanie może więc przyczynić się do tego, że gotowanie w domu będzie szybsze i wygodniejsze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%