Zamknij

Czy warto dziś inwestować w złoto?

13:41, 27.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:42, 27.07.2022

Złoto od lat uznawane jest za dobre zabezpieczenie kapitału – zarówno przed działaniem inflacji, jak i pogorszeniem koniunktury z innych powodów. Inflacja w czerwcu wyniosła rekordowe 15,5%, a zgodnie z przewidywaniami ekspertów, odczuwalny wzrost cen będzie utrzymywał się przez cały 2023 rok. Dlaczego złoto chroni oszczędności przed spadkiem ich siły nabywczej, kiedy warto w nie zainwestować i jak to zrobić?

Czym jest złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne stanowią sztabki i monety bulionowe o wysokiej próbie, czyli takie, które są wykonane niemal w całości z czystego kruszcu. Dla monet jest to próba minimum 900, a dla sztabek 995 - oznacza to, że produkty te muszą się składać z co najmniej 90% lub 99,5% ze złota.

W przeciwieństwie do biżuterii, czy monet historycznych, to ile są warte produkty inwestycyjne, określa w całości masa metalu. Nie jest istotne ich zdobienie, czy wartość kolekcjonerska (wynikająca na przykład z ograniczonej dostępności). Dlatego też ceny złotych produktów inwestycyjnych o jednakowej masie są zawsze porównywalne.

W jakiej formie kupić złoto?

Złoto inwestycyjne można współcześnie kupić w dwóch formach:

  • Monety bulionowe – wybijane przez mennice narodowe większości krajów, na wszystkich kontynentach. Popularne przykłady to Krugerrand (pochodzący z RPA), Amerykański Bizon, Wiedeński Filharmonik, Australijski Kangur czy Kanadyjski Liść Klonowy. Monety inwestycyjne mają bogato zdobiony awers i rewers, a wzór nawiązuje najczęściej do najważniejszych symboli narodowych. Domyślnie monety produkowane są w wariancie 1 oz, czyli jednej uncji trojańskiej (31,1 g), choć można dostać również lżejsze produkty (np. 1/2 lub 1/10 oz).
  • Złote sztabki – zwykle nie mają wybitych elementów dekoracyjnych, za wyjątkiem logo producenta  oraz informacji o wadze, próbie złota i numerze seryjnym. Sztaby można kupić w wielu wariantach w zakresie masy. Najmniejsze produkty o wadze zaledwie 1 g kupimy w połowie 2022 roku już za około 300 zł. Za sztabę kilogramową trzeba zapłacić około 265 000 zł.

Dzięki temu, że złoto inwestycyjne dostępne jest w wielu gramaturach, zainwestować można niezależnie od ilości posiadanego kapitału – mogą to zrobić nawet osoby początkujące, które nie chcą lub nie mogą przeznaczać na ten cel dużych kwot.

Dlaczego warto dziś inwestować w złoto?

Złoto jest od lat uznawane za bezpieczną formę przechowania wartości pieniądza w czasie. Metale szlachetne są odporne na działanie inflacji. Jako że ich wartość jest odzwierciedlona w fizycznym kruszcu, złote produkty drożeją zwykle tak samo jak pozostałe produkty i usługi. W okresach słabszej koniunktury i gorszych nastrojów w gospodarce cena złota zwykle dodatkowo rośnie ze względu na zwiększone zainteresowanie inwestorów. Wycofują oni kapitał z bardziej ryzykownych instrumentów, zwracają się w stronę bezpiecznych przystani – inwestycji, w których ryzyko straty jest znikome.

Złota nie należy traktować jako środka do szybkiego wzbogacenia się, a bardziej jako formę zabezpieczenia kapitału przed inflacją, obniżeniem wartości waluty i innymi kryzysowymi sytuacjami, takimi jak wojny. Wartość złota jest uznawana na całym świecie, dlatego wszędzie można wymienić je na dobra (w tym także na obcą walutę) odpowiadające jego rzeczywistej wartości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%