Zamknij
REKLAMA

Jest nowy pomysł na mandaty! Będzie zniżka za płatność w radiowozie?

16:04, 09.09.2021 | M.O. / Interia.pl / Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Rząd chce podnieść kary i zaostrzyć sankcje dla kierowców. Ma być więcej punktów karnych. Surowsze będą także mandaty, ale za ich terminowe opłacenie będzie można... dostać 10% zniżki. 

Maksymalna wysokość grzywny za wykroczenia drogowe ma wzrosnąć do 30 tys. zł. To radykalna podwyżka, ponieważ aktualnie górny limit to 5 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt ustawy, który trafił do Sejmu.

Jak donosi Wirtualna Polska, wzrośnie liczba punktów karnych przyznawaniach za wykroczenie.

- Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych - obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10 - poinformowało WP. 

Okazuje się jednak, że to nie koniec "grzebania" przy mandatach. 

Rząd chce zachęcić kierowców do natychmiastowego uiszczania kar. Od stycznia 2018 w radiowozach pojawiły się terminalne płatnicze, dzięki czemu bezpośrednio po otrzymaniu mandatu można go opłacić. 

W myśl zaproponowanych przepisów, ci którzy zdecydują się zapłacić mandat u policjanta bądź w terminie 7 dni od daty otrzymania - w przypadku mandatu kredytowanego - dostaną... 10 procent zniżki. 

Dlaczego akurat taka zniżka?

- Ministerstwo Infrastruktury uzasadnia, że przy średnim mandacie w wysokości 165 zł (średnia wysokość mandatu w Polsce według danych Komendy Głównej Policji) około 16 zł, czyli właśnie 10 proc., stanowią koszty działań przedwindykacyjnych i windykacyjnych. Na tę kwotę składają się koszty administracyjne (zakup papieru, toneru), koszty przesyłek pocztowych i koszty wynagrodzenia pracownika zajmującego się sprawą - czytamy w serwisie Prawo.pl.

(M.O. / Interia.pl / Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%