Zamknij
REKLAMA

W Sejmie o sytuacji rodziców po stracie ciąży.

16:15, 22.11.2021 | .
Skomentuj W Sejmie na posiedzeniu zespołu zainicjowanego przez posłankę Paulinę Matysiak będą mówić o obecnej sytuacji rodziców po stracie ciąży. W tle zarzuty o sięganie po zmarłe dzieci /fot. materiały prasowe
REKLAMA

Jak wygląda obecna sytuacja rodziców, którzy doświadczyli straty ciąży w wyniku poronienia lub martwego urodzenia? Nad tym pytaniem pochylą się 23 listopada posłanki w trakcie pierwszego posiedzenie Zespołu ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży. Założenie grupy zainicjowała posłanka Paulina Matysiak z partii Razem, po tym jak z agendy obrad Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zdjęty został jej projekt, który miał pomóc rodzicom w tej trudnej sytuacji życiowej.

W Sejmie na posiedzeniu zespołu zainicjowanego przez posłankę Paulinę Matysiak będą mówić o obecnej sytuacji rodziców po stracie ciąży. W tle zarzuty o sięganie po zmarłe dzieci 

15 października obchodziliśmy Dziś Dzień Dziecka Utraconego. Data ta nie była przypadkowa. Symbolicznie tyle trwałaby ciąża gdyby rozpoczęła się z początkiem roku. Według danych w Polsce w latach 2017-2019 każdego roku około 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a około 40 tys. ciąż zakończyło się poronieniem. Urodzenie martwego dziecka to dla wielu rodziców ogromna tragedia, a obecny stan prawny nie pomaga w żaden sposób w tym okresie. Wręcz go utrudnia. W przypadku narodzin martwego dziecka, aby uzyskać akt urodzenia z odpowiednią adnotacją, należy wskazać płeć dziecka. Problem w tym, że nie zawsze jest to możliwe przy oględzinach lekarza. W takim przypadku wymaga się od rodziców przeprowadzenia kosztownych badań genetycznych, które nie są finansowane przez państwo.

Posłanka Paulina Matysiak z partii Lewica Razem chciała to zmienić:

- Złożyłam w Sejmie projekt ustawy, który znosi wymóg określania płci dziecka martwo urodzonego. Pierwsze czytanie tego projektu miało odbyć się 13 października 2021 r. w czasie posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Do tego jednak nie doszło i punkt czytania został zdjęty z obrad bez wyznaczenia nowego terminu - mówi posłanka Matysiak. - Nie zniechęciło mnie to do dalszych działań. Zainicjowałam w Sejmie Zespół ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży. 23 listopada odbędzie się jego pierwsze posiedzenie - dodaje.

Sytuacja rodziców, którzy doświadczyli straty ciąży w wyniku poronienia lub martwego urodzenia jest bardzo trudna. Udział w posiedzeniu weźmie też strona społeczna.

14 października tego roku podczas 39. posiedzenia Sejmu 14 posłanek zawiązało Zespół ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży. Posłanki pochodzą z różnych klubów i ugrupowań: Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, koła Polskie Sprawy, Solidarnej Polski, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Mają one wspólny cel: podejmowanie działań na rzecz wypracowania rozwiązań ułatwiającym rodzicom po stracie ciąży otrzymanie gwarantowanych świadczeń i ułatwienie otrzymania niezbędnych dokumentów. Przewodniczącą Zespołu została inicjatorka jego powstania - Paulina Matysiak (Lewica), a wiceprzewodniczącymi: Monika Rosa (KO) oraz Anna Maria Siarkowska (PiS).

Pierwsze posiedzenie zespołu rozpocznie się 23 listopada o godzinie 11. Udział w nim jako strona społeczna weźmie pani mecenas Katarzyna Łodygowska, specjalistka prawa pracy i prawniczka zajmująca się nieodpłatną pomocą prawną rodzicom po stracie dziecka. Przedstawi ona obecną sytuację rodziców, którzy doświadczyli straty ciąży w wyniku poronienia lub martwego urodzenia.

Zaproszenie do udziału otrzymały również Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, Fundacja Rodzić po Ludzku, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja Matecznik, Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ideolodzy gender sięgają po zmarłe dzieci”

Propozycja Lewicy nie przeszła bez echa wśród organizacji działających w Polsce. Poza pozytywnym jej odbiorem znalazł się i ten, który określił zmianę jako sięgający po zmarłe dzieci do celów politycznych.

3 listopada na skrzynki e-mail osób zapisanych w newsletterze Ordo Iuris wpłynęła wiadomość na temat działań, które fundacja lobbuje w zakresie godnych pochówków. W akapicie o tytule „Ideolodzy gender sięgają po zmarłe dzieci” odbiorcy przeczytać mogli między innymi, że ”Przyjęcie proponowanych przez Lewicę rozwiązań doprowadziłoby więc do tego, że część dzieci byłaby zgodnie z zaleceniami genderystów wychowywana w „neutralności płciowej”, co ogromnie zaszkodziłoby ich rozwojowi psychofizycznemu, prowadząc do poważnych problemów psychicznych, w tym zaburzeń własnej tożsamości.”. W dalszej części umieszczona została zapowiedź złożenia własnej propozycji zmiany w tym obszarze. Całość podpisana została przez adw. Jerzego Kwaśniewskiego Prezesa Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży rozpocznie się 23 listopada o godzinie 11 w formie zdalnej.

materiał prasowy

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%