Zamknij
REKLAMA

MON chce przeszkolić 200 tysięcy osób. Kto dostanie wezwanie na ćwiczenia?

02.59, 09.12.2022 Źródło: Portal Samorządowy Aktualizacja: 09.50, 09.12.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski / DzienDobryTorun.pl
REKLAMA

Nawet 200 tysięcy osób może otrzymać wezwania do wojska. Centrum Rekrutacji wznowiło obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów. 

Media obiegła informacja o tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje się do ćwiczeń wojskowych w 2023 roku, które obejmą nawet 200 tysięcy osób. 

Liczba, choć może robić wrażenie, to jak wskazuje szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji nie różni się od projektów, które były w 2022 i 2021 roku.

Ćwiczenia wojskowe mogą odbyć, zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny, żołnierze pasywnej rezerwy. To osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, ale nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55. roku życia (w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski 63. roku życia).

- Głównym naborem na ćwiczenia żołnierzy rezerwy są zasoby żołnierzy znajdujących się w pasywnej rezerwie. I tutaj głównie skupiamy się na osobach, które odbyły służbę wojskową, mają złożoną przysięgę wojskowa i nadany przydział mobilizacyjny w konkretnej jednostce wojskowej - mówił Bryś.

Jak mówił szef CWCR ćwiczenia mają trwać nie dłużej niż dwa tygodnie. W tym czasie żołnierze mają zostać zapoznani z nowoczesną techniką oraz sprzętem, który wchodzi na wyposażenie jednostki. 

Ćwiczenia dla osób bez przeszkolenia? "Minimalne liczby"

Płk Mirosław Bryś zapewnił również, że osoby które są po kwalifikacji wojskowej, mają orzeczoną kategorię zdrowia, ale nie były na szkoleniu wojskowym, nie składały przysięgi mogą zostać powołane, ale takich osób nie będzie dużo. 

- W sposób minimalny - to są minimalne liczby - na ćwiczenia rezerwy będą zapraszane osoby, które do tej pory nie miały przeszkolenia wojskowego - mówił. 

Ćwiczenia dla takich osób mają trwać dwa dni i odbywać się w weekendy. 

(Źródło: Portal Samorządowy)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%