Zamknij

Spycimierz z wizytą w Szreniawie

08:00, 05.06.2019 M.K Aktualizacja: 09:36, 05.06.2019
Skomentuj fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie

25 maja 2019 r. odbyła się wizyta depozytariuszy projektu ze Spycimierza w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Przewodnikiem był doktor etnologii, kustosz tutejszego Muzeum Pan Arkadiusz Jełowicki. Wyjazd odbył się w ramach zadania: „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu-ochrona i wzmacnianie tradycji” dofinansowanego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna (ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury").

Na terenie Muzeum znajdują się m.in. budynki w których przedstawiono historię rolnictwa od VIII do XVIII wieku, wiata z maszynami rolniczymi, odwzorowane budynki dawnej gorzelni, kuźni i telmacharnii.  Turyści mogą zwiedzić folwark z żywymi zwierzętami i zapoznać się również z różnymi formami pszczelarstwa.

Głównym tematem warsztatów była archiwizacja i udostępnianie dokumentacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego na przykładzie muzeum, które poprowadził dr Arkadiusz Jełowicki. Opisał on po krótce historię Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, przedstawił inne muzea związane z rolnictwem znajdujące się w najbliższej okolicy. Muzeum w Szreniawie powstało w 1964 r., a w 1975 uzyskało status Muzeum Narodowego. Jest ono miejscem spotkań badaczy, ekspertów i łącznikiem z depozytariuszami. Ma na celu wzmacnianie i dowartościowywanie lokalnych tradycji. Muzeum posiada Dział Badań Dziedzictwa Kulturowego Wsi i Rolnictwa, który od ponad 30 lat dokumentuje materialne dziedzictwo kulturowe wsi, a od ponad 7 lat prowadzi badania nad jego niematerialną częścią.

Tematem przewodnim kolejnego wykładu były „ Kwiaty i zioła w polskiej kulturze ludowej”, który idealnie wpisał się w tradycję układania kwietnych dywanów w Spycimierzu. Mówiono m.in. o obrzędowości dorocznej najważniejszych świąt – Wielkanocy, Zielonych Świątek, Bożego Ciała, Matki Boskiej Zielnej, Bożego Narodzenia. Przedstawione zostały cechy charakterystyczne, kwiaty i zioła występujące w każdym poszczególnym święcie.

,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury''

foto: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%