Zamknij

Trwa budowa wyjątkowego centrum w Spycimierzu. Dzisiaj wmurowano kamień węgielny [ZDJĘCIA]

13:15, 23.07.2021 M.K Aktualizacja: 08:34, 24.07.2021
Trwa budowa Centrum Spycimierskie Boże Ciało w Spycimierzu. Dzisiaj odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego Trwa budowa Centrum Spycimierskie Boże Ciało w Spycimierzu. Dzisiaj odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego

Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” odbyła się 23 lipca 2021 roku o godzinie 9.00 w Spycimierzu. Wartość inwestycji, która ma zakończyć się w przyszłym roku znacznie przekroczy kwotę 10 milionów złotych. 

Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu, gdzie przedstawiono idę budowy Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”. W uroczystościach wzięli udział m.in. Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa, ks. biskup Krzysztof Wętkowski - ordynariusz Diecezji Włocławskiej, ks. Dariusz Ziemniak - proboszcz parafii Spycimierz, ks. Infułat - Andrzej Ziemieśkiewicz - proboszcz parafii Uniejów, Maria Pełka -prezes Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało, Robert Baryła - członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Dorota Więckowska - radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Iwona Wieczorek - dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Małgorzata Komajda - starosta poddębicki, prof. Katarzyna Smyk - przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu a także parafianie, przedstawiciele lokalnego samorządu, firm, instytucji oraz wykonawcy inwestycji.


Fot. W trakcie wydarzenia odbyła się także prezentacja historii tradycji szopkarstwa oraz prezentacja szopek poprowadzona przez Marka Markowskiego – przedstawiciela Szopkarzy Krakowskich, który wskazywał podobieństwa w twórczości krakowskich artystów  oraz mieszkańców Spycimierza kultywujących tradycję układania kwietnych dywanów.

Następnie odbyło się  uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego przez gości honorowych oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Historyczno - Kulturalnego „Spycimierskie Boże Ciało”.

Symbliczne sześć kamieni umieszczone zostanie w fasadzie budynku. To: kamień z nieistniejącego kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała w Uniejowie, z dawnego kościoła parafialnego w Spycimierzu, kamień opoka, czyli dawniej tradycyjny materiał budowlany w regionie spycimiersko-uniejowskim, kamień z kasztelani spycimierskiej oraz dwa kamienie z Włoch- z Alatri i Greccio.

Mieszkańcy Spycimierza - niewielkiej wsi w środku Polski od ponad 200 lat układają przepiękne dywany z żywych kwiatów, po których przechodzi uroczysta procesja. Tradycja uznana za niematerialne dziedzictwo kultury Polskiej ubiega się o wpis na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Wniosek został złożony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w marcu ubiegłego roku.

Jak podkreślali podczas swoich przemówień burmistrz Józef Kaczmarek i proboszcz ks. Dariusz Ziemniak to niezwykłe zaangażowanie parafian i mieszkańców pozwala od tak wielu lat kultywować tradycję układania kwietnych dywanów. 

Międzynarodowe centrum dziedzictwa

Tradycja spycimierska i inne elementy dziedzictwa niematerialnego z Polski i ze świata zajmą znaczną część ekspozycji w budowanym obiekcie. Dzięki planowanej współpracy z partnerami z Polski i świata, Centrum stanie się unikalnym na skalę międzynarodową miejscem, w którym prezentowana będzie sztuka układania kwietnych dywanów i inne tradycje i zwyczaje.


Wśród gości uroczystości znaleźli się także Włosi ze stowarzyszenia współpracującego ze Spycimierzem i Uniejowem ,,Infioritalia". Na zdjęciu z Marią Pełką.

- W ciągu roku na świecie odbywa się ponad 1300 wydarzeń kwiatowych. Dotyczą one uroczystości o charakterze katolickim, prawosławnym czy hinduskim. Dotychczas nie powstała instytucja, która monitorowałaby te wydarzenia w formule globalnej. Chcielibyśmy, aby nasze centrum miało charakter nie tylko lokalny, ale międzynarodowy tym bardziej, że największe kwietne Stowarzyszenie InfiorItalia, z którym od wielu lat blisko współpracujemy dało Spycimierzowi palmę pierwszeństwa – mówił Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek w dniu podpisania umowy z wykonawcą inwestycji.

Centrum wielu możliwości

Na tym nie kończy się oferta placówki. – Uroczystość Bożego Ciała z tradycją układania kwietnych kobierców odbywa się raz w roku, a my chcemy opowiadać o tym przez cały czas – dodaje Józef Kaczmarek. Przy powstającej instytucji kultury działa już zespół, który pracuje nad interesującym programem edukacyjnym. Będzie tu można wziąć udział m.in. w warsztatach układania dywanów i obrazów z kwiatów, odbyć wirtualny spacer po Spycimierzu, gdzie zachował się rzadko spotykany układ ulic i zabudowań. Ponadto, turyści, grupy uczniów i pielgrzymi będą mieli możliwość obejrzenia multimedialnej historii grodziska, które pełniło ważną rolę w czasach średniowiecza. Forma i dobór eksponatów i multimediów zostały tak dobrane, by zainteresować osoby w różnym wieku, zarówno pasjonujących się historią jak i laików.

Centrum będzie też miejscem spotkań mieszkańców. We wsi działa parafialne stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało”, które podejmuje szereg działań takich jak konferencje, seminaria, warsztaty i archiwizacja pamiątek, których celem jest zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. i jego promocja.


Trwa budowa Centrum Spycimierskie Boże Ciało.

O projekcie

Gmach Centrum o powierzchni blisko 1000 m² zaprojektowany w kształcie litery U pomieści sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne oraz zaplecze biurowo-administracyjne.

Dzieło jest wynikiem pracy koncepcyjnej i projektowej składającej się z kilku etapów. Projekt funkcjonalno – użytkowy wykonał dr hab. Bartosz Hunger, prof. ASP kierownik Katedry Architektury Wnętrz, dokumentację wykonawczą architekt Radosław Guzowski, a za projekt aranżacji wnętrz odpowiada firma 7 MUZ. Nowy obiekt ma być dziełem sztuki od zewnątrz i od wewnątrz, tak jak kwietne dywany, wykonywane co roku w czasie obrzędu Bożego Ciała. Koszt inwestycji przekroczy dziesięć milionów złotych. Na realizację inwestycji Gmina Uniejów pozyskała dofinansowanie z Funduszy Europejskich

Warto dodać, że o sterowanie wszystkimi instalacjami zadba system BMS, czyli Building Management System. Stosuje się go w wysoko zaawansowanych technicznie budynkach dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa życia. Inteligentny układ składa się z czujników i detektorów rozmieszczonych w różnych punktach oraz zintegrowanego systemu zbierającego dane i zarządzającego wszystkimi instalacjami w budynku. Ten najważniejszy system informatyczny zapewnia pełny nadzór nad instalacjami technicznymi i technologicznymi, co umożliwia utrzymanie zaprogramowanych wcześniej parametrów w pomieszczeniach oraz serwerowniach.

Prace budowlane poprzedziły badania archeologiczne, podczas których odnaleziono wiele cennych znalezisk. Są teraz opracowywane przez ekspertów. Wykonawcą części budowlanej jest konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowlanego Częstobud Damian Świącik z Częstochowy (lider Konsorcjum) oraz Przedsiębiorstwa Budowlanego Budopol Sp. z o.o. z Jaskrowa (partner Konsorcjum), wygrał procedurę przetargową. Umowa została podpisana w lutym tego roku. Zakończenie tej części projektu przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku.

[ZT]3437[/ZT]

[FOTORELACJA]1173[/FOTORELACJA]

[ZT]4159[/ZT]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%