Zamknij
REKLAMA

Tak wygląda odnowiona kaplica św. Bogumiła [ZDJĘCIA]

10:50, 10.06.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Na zdj. odnowiona kaplica św. Bogumiła.

Od dzisiaj wierni będą mogli podziwiać odnowioną kaplicę św. Bogumiła, do której we wtorek 5 czerwca wróciły konfesja i ołtarz. Podczas mszy św. o godz. 11.30 zostaną wprowadzone relikwie świętego, które od teraz będą mogli zobaczyć wszyscy wierni.

W kaplicy został wystawiony zabytkowy ołtarz w stylu rokoko, który zapomniany przez wiele lat został odkryty przez obecnego proboszcza- ks. Infułata Andrzeja Ziemieśkiewicza na strychu starej plebanii. Od listopada ubiegłego roku trwały prace nad jego wiernym odtworzeniem. Wszystkie elementy, które zostały odnalezione na starej plebanii zostały włączone do ołtarza i konfesji, m.in. wota na nowym obrazie Matki Boskiej – Królowej Świata.

Restaurowana była także konfesja, czyli okazały baldachim, który znajdował się nad sarkofagiem św. Bogumiła. Konfesja, która została dawniej zniszczona i rozebrana, została odtworzona z elementów, które pozostały. 


Na zdj. Tak wyglądały odnalezione na starej plebanii elementy ołtarza i konfesji.

Projekt kaplicy wykonany został przez Monikę Bystrońską-Kunat i Krzysztofa Bukowskiego, a wizualizację wykonał Krzysztof Bukowski. Trwające kilka miesięcy prace poprzedziły wielokrotne konsultacje, w których brali udział także proboszcz Ziemieśkiewicz oraz Ewa Kozołup  z urzędu konserwatorskiego w Sieradzu.

,,Priorytetem było odtworzenie drewnianej, polichromowanej i złoconej konfesji nad sarkofagiem św. Bogumiła, pierwotnie znajdującej się w centralnej części kolegiaty, datowanej na 1666 r. Zachowane zostały jedynie złocone  i srebrzone elementy zwieńczenia i trzy girlandy z liśćmi i owocami winogron. Pozostałe elementy, w tym rzeźby zostały odtworzone z zachowanych zdjęć archiwalnych” – mówi projektant i konserwator Monika Bystrońska-Kunat.


Ostatnie prace w kaplicy wykonywane były jeszcze w piątek 8 czerwca.

Końcowy efekt prac przy konfesji i ołtarzu to dzieło wielu osób. Obok konserwatorów również stolarza, rzeźbiarzy, snycerzy i malarzy.

Realizując prace zmieniono miejsce posadowienia sarkofagu, a w niszy ściany, po skuciu marmurowych płytek ustawiono ołtarz, który wrócił na swoje pierwotne miejsce. Sarkofag z niezwykle okazałym baldachimem  ustawiono na ścianie wschodniej kaplicy.

Za całość podjętych prac odpowiedzialna była Firma Stacco Art. Wykonała ona pełną konserwację i restaurację ołtarza oraz baldachimu konfesji. Pomimo dużego doświadczenia w pracach konserwatorskich i restauratorskich wielu zabytków, uniejowska kaplica okazała się dla wykonawców wielkim wyzwaniem.

,,Najtrudniejsza była logistyka, odpowiednie rozplanowanie prac tak, by kaplica została ukończona w terminie z zachowaniem wysokiej jakości wykonanych prac na każdym etapie. Ze względu na krótki termin należało odpowiedzialnie rozdzielić obowiązki kolejnych uczestników przedsięwzięcia. W pracowniach w Łodzi i Bydgoszczy  z wielkim trudem pracowali zdolni artyści, których trudno tu wszystkich wymienić” - dodaje  Monika Bystrońska-Kunat.

Prace stolarskie i montaż konstrukcji, jak również prace przy sarkofagu z wapienia dębnickiego z odlewem mosiężnym figury z 1666 r. były wyzwaniem dla stolarzy i konserwatorów. Warto dodać, że sama figura św. Bogumiła waży około 430 kg, a tumba ponad 560 kg., a konserwacją sarkofagu zajęła się firma Renovatic Katarzyna Przesmycka.

Drewniany, polichromowany i złocony ołtarz datowany na koniec XVII w. przez szereg lat znajdował się na strychu starej plebanii. Kolorystyka ołtarza jest oryginalna i zrekonstruowana na podstawie zachowanych gzymsów. Zachował się wystrój z obrazem zwieńczenia ołtarza, gzymsy, kolumny , uszaki, wystrój snycerski, rama i wszystkie rzeźby ołtarza.

Relikwie świętego będą eksponowane na ołtarzu w dwóch specjalnych miejscach – relikwiarzu w formie hermy oraz w mensie w formie trumienki, która niegdyś usytuowana była przed konfesją.  Z zachowanych resztek polichromii odtworzono kolorystykę, stąd mensa posiada odmienną kolorystykę niż ołtarz. Otwierana klapa z przodu sugeruje miejsce na relikwiarz w formie trumienki.


Fot. Relikwie św. Bogumiła przechowywane będą w relikwiarzu w formie hermy oraz w mensie w formie trumienki.

Złocenia elementów w kaplicy wykonane zostały prawdziwym złotem w płatku w technice poleru i matu, podobnie jak również srebrzenia. Remont wnętrza kaplicy obejmował także ściany i posadzkę,a tą częścią renowacji zajmował się Krzysztof Bukowski.

,,Podczas wykonywania prac padały pytania o rekonstrukcję, która jest tu pewnym kompromisem. Nie byliśmy w stanie wiernie odtworzyć wszystkich szczegółów. Parafianie pamiętają chociażby relikwie, które umieszczone były na trzonach kolumn. Można je z czasem przywrócić, podobnie jak korony w obrazie przedstawiającym Matkę Boską z Dzieciątkiem. Może znajdzie się fundator owych koron. Obecny obraz jest współcześnie namalowany przez Jana Skolimowskiego. Z oryginalnego pochodzącego z XVII w. zachowały się jedynie wota. Mogą to być elementy koszulki, która umieszczona była na szatach postaci w pierwotnym obrazie” - wyjaśnia konserwator ze Stacco Art.

To nie koniec prac w uniejowskiej parafii. W tym roku w kościele będą wykonywane również prace przy ołtarzu głównym świątyni, planowany jest również remont całego prezbiterium. Odrestaurowanie kaplicy św. Bogumiła sfinansowane zostało ze środków parafii w Uniejowie, uzyskanych ze sprzedaży Gminie Uniejów działki przy ulicy Łęczyckiej.

Czy podoba Ci się nowa kaplica św. Bogumiła?Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

(M.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

mariamaria

3 0

Jestem pod wrazeniem , odzyły wspomnienia - taka jetsem wdzięczna tym , którzy zrobili tak piękną kaplicę. Gratulacje dla ks. Infułata, siostry Jolanty / kwiaty jak zwykle piękne/. Bogu niech będą dzięki - dawna parafianka 09:22, 11.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UniejakUniejak

3 0

Piękne dzieło! Kaplica wygląda imponująco. Teraz czas na resztę kolegiaty. Znając księdza infułata - zrobi i to!
Wreszcie mamy proboszcza - gospodarza! 21:46, 11.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

marekmarek

3 0

To człowiek o wielkim sercu i niesamowicie pracowity - tez go znam i wiem ze da sobie rade Paderek trzymaj sie - św. Bogumił ci będzie błogosławił za tak piekną kaplicę 23:21, 12.06.2018


REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone